India and Pakistan's foreign policy since the end of the Cold War: A comparative analysis
Soğuk savaş sonrası Hindistan ve Pakistan'ın dış politikası: Karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 706873
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN H. ÇALIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Devletlerin dış politikaları süreç içinde birbirine benzemekte ve benzer bir yapı oluşturmaktadır. Bu komşu ülkeler açısından çok daha geçerli bir durumdur. Bu çalışma, Hindistan ve Pakistan'ın dış politikalarını karşılaştırmalı olarak incelenmeyi, kuruluşundan günümüze Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan siyasi istikrarsızlıkları da bu bağlamda analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tezde Hindistan'ın ve Pakistan'ın dış politik araçları, söylemleri ve uygulamaları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Hindistan ve Pakistan arasında yaşanan politik istikrarsızlığın en temel kaynağı İngilizlerin, Hindistan alt kıtasını sömürgeleştirmesi ve Hindistan ile Pakistan sınırını belirsiz bırakarak ülkeden ayrılmasıdır. İngilizlerin iki toplumu bölerek ve istikrarsızlaştırarak ektiği Müslüman-Hindu gerilimi ve özellikle de Keşmir Sorunu bu bağlamda ele alınmıştır. Hindistan ve Pakistan ikili ilişkilerine teorik olarak Dış Politikanın Analizi ile Karşılaştırmalı Siyaset perspektifinin dahil edilmesi, çalışmanın daha eleştirel bir şekilde yürütülmesine yardımcı olmauştur. İki ülke arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş öncesinden başlatılıp günümüze kadar analitik olarak değerlendirilmiş; bu dönemde her iki ülkenin de özellikle bölgesel konularda rekabet ettikleri tespit edilmiştir. Son dönemlerde de bu eğilimin devam ettiği görülmüş, özellikle Narendra Modi ve Imran Han döneminde her iki ülkenin de dış politikada uzlaşmaz tutumlarını devam ettirdikleri ve bu nedenle de her iki ülkenin de kronikleşen sorunlarının çözülemediği görülmüştür. Her iki liderin de dış politikayı araçsallaştırdıkları, din referanslı popülist-nasyonalist söylemler ve iç politikayı öne alan bir dış politika yürütmeyi tercih ettikleri için sorunların çözümüne değil de daha da derinleşmesine yol açtıkları tespitinde bulunulmuştur. Örneğin son yıllarda Hindistan'daki Müslümanlar ve Hindular arasında yaşanan politik-dini gerilim Hindistan ve Pakistan arasındaki ilişkileri de olumsuz yönde etkilemekte bu durumdan da popülist liderler iktidar devşirmeye çalışmaktadırlar. Çalışma iki ülkenin pek çok alanda farklılıklara sahip olmasına ve bir birine rakip görünmesine rağmen aslında dış politika alanında birbirinden çok da farklı politikalar üretemedikleri sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
All foreign policy activities exhibited by states affect and follow each other in a process and form a similar structure. This is more relevant for neighbouring countries. This study investigates how the foreign policy of India and Pakistan as neighbouring countries can be studied in a comparative manner. It also demonstrates that to understand the political instability of relations between India and Pakistan, it is significant to comprehend their foreign policy comparatively. Concerning India and Pakistan's foreign policies and relations, this study establishes a context that goes back to the times when the British colonized the Indian subcontinent and left India and Pakistan with unclear border lines. Carrying the same theme, the study discusses the history of partition and the legacy that Britain left, one in the form of the Muslim-Hindu question and the Kashmir issue. By analysing foreign policy trends through critical lenses, it is determined that in the case of India and Pakistan, it is their rivalry that affects their foreign policy regionally as well as in the international arena. To understand the bilateral relations of India and Pakistan, it is important to understand their pre-and post-cold war foreign policy in a comparative manner. This research aims to constitute an additional contribution to the role of the foreign policy of India and Pakistan by showing its impact on the dynamics of decades-old rivalry. The study further discusses the contemporary foreign policy of India and Pakistan and mostly evaluates the foreign policy under Narendra Modi and Imran Khan. However, in this era, there have not been many initiatives for boosting the relationship between the two. In fact, the religious tension in India between Muslims and Hindus in India have escalated the religious hatred between India and Pakistan. This study concludes that the two so-called rival states do follow similar foreign policies since both states have similar reasons, factors and mechanisms that affect foreign policy making.