Ledün-nâme [inceleme- metin(57b-114a varaklar arası)- dizin- tıpkıbasım]
Ledün-nâme [analysis , text (57b-114a between pages) introduction, index, facsimile]
  1. Tez No: 706872
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY BÖLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
Çalışmanın konusu, 1506 yılında Murâdî tarafından kaleme alınmış olan Ledün-nâme (57b-114a beyitleri arası) adlı el yazması eserdir. Ledün-nâme; dil özellikleri, kelime hazinesi ve değerli bilgiler içermesi sebebiyle inceleme altına alınmıştır. Üzerinde daha önce çalışılmamış olan bu metin ile Türkçenin 16. yüzyıldaki gelişimine biraz da olsa ışık tutmak amaçlanmıştır.“Ledün-nāme 57b-114a varakları arası (İnceleme-Metin-Dizin-Tıpkıbasım)”adlı tez çalışması, Türkoloji araştırmalarına katkı sağlaması amacıyla, metnin ses ve şekil özelliklerinin belirlenerek dönemin o anki durumunu ortaya çıkarmak için hazırlanmıştır. Eserin özelliklerini ortaya koyabilmek için yapılan bu çalışma giriş, inceleme, metin ve dizin kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde ledün ilmine ve esere dair bilgiler verilmiş, İncelemede eserin yazım, ses ve şekil bilgisi özelliklerinden bahsedilmiş, Metin bölümünde Millî Kütüphanede 06 Hk 196 arşiv numarasıyla kayıtlı olan ve“müellif nüshası”olarak tabir edilen nüsha ile Berlin Eyalet Kütüphanesi Türkçe Yazmaları Koleksiyonunda bulunan Or. Oct. 2256 arşiv numarasıyla kayıtlı, telif tarihi 1274 (1857) olan ve Muhammed Mecdî tarafından kopya edilen nüshanın karşılaştırması yapılmıştır. Eserin kelime hazinesinin ortaya çıkarılabilmesi için dizin bölümü eklenmiştir. Tezin hazırlığı süresince faydalanılan kaynaklar Kaynakça bölümünde yer almaktadır. Sonuç bölümüne yer verildikten sonra Tıpkıbasım bölümünde yazmanın tıpkıbasımı eklenerek çalışma sonlandırılmıştır..
Özet (Çeviri)
The manuscript Ledün-nâme (between couplets 57b-114a), written by Murâdî in 1506, is the subject of the present study. Ledün-name has been examined due to its linguistic properties, vocabulary, and including valuable information. The aim of the study is to examine the text which has not been previously studied and to shed light on the development of the Turkish language during the 16th century. The thesis study titled“Ledün-nāme 57b-114a leaves (Review-Text-Index-Facsimile)”has been prepared to reveal the current situation of the period by determining the phonetical and morphological features of the text in order to contribute to Turcology literature. The present study conducted to reveal the characteristics of the manuscript consists of introduction, review, text, and index sections. Introduction contains information on the science of ledun and the manuscript itself. Review discusses the orthography, phonetic, and morphological characteristics of the manuscript. In the Text section, a comparison was made between the copy in the National Library with the archive number 06 Hk 196, known as the“author's copy,”and the copy in the Turkish Manuscripts Collection of the Berlin State Library, with the archive number Or. Oct. 2256, a copyright date of 1274 (1857), and copied by Muhammed Mecdî. An index section has been included to reveal the vocabulary of the manuscript. Bibliography section contains a list of the references used during the preparation of the thesis. Following the Conclusion section, the study was completed by including a facsimile of the manuscript in the Facsimile section.