Diyarbakır il merkezine bağlı Övündüler köyü merasının verim, botanik kompozisyon ve otlatma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of yield, botanical composition and grazing capacity of Övündüler village pasture in Diyarbakir
- Tez No: 706919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması; Diyarbakır il merkezine bağlı Övündüler köyü merasının verim, botanik kompozisyon ve otlatma kapasitesinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Övündüler köyü merasının 3 farklı noktasına 1 m2'lik kafesler yerleştirilmiştir. Merada bitki boyu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi, ham protein oranı (HP), ham protein verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), fosfor (P) ve potasyum (K) oranları incelenmiştir. Bunların yanı sıra çalışmada meranın bitki ile kaplı alan, kaplama alanına göre botanik kompozisyon, frekans, otlatma kapasitesi ve mera durumu ve sağlığı da ele alınmıştır. Çalışmada, 10 buğdaygil (Poaceae), 5 baklagil (Fabaceae) ve 25 diğer familya bitkileri olmak üzere toplam 40 bitki türü tespit edilmiştir. Bu türlerin 36'sının istilacı, 3'ünün azalıcı ve 1 tanesi de çoğalıcı tür olduğu belirlenmiştir. Merada en yaygın türlerin Bromus squarrosus, Trifolium repens ve Cichorium pumilum olduğu görülmüştür. Meranın bitki ile kaplı alan oranı %90,13, botanik kompozisyonda baklagillerin oranı %14,01, buğdaygillerin oranı %43,13 ve diğer familya bitkilerinin oranı %42,85, baklagillerin frekansı 8,13, buğdaygillerin frekansı 24,88 ve diğer familya bitkilerinin frekansı ise 28,50 olarak belirlenmiştir. Meranın ortalama bitki boyu 28,8 cm, yeşil ot verimi 1571 kg/da, kuru ot verimi 425 kg/da, HP oranı %18,2, HP verimi 77,4 kg/da, ADF oranı %30,35, NDF oranı %44,99, Ca oranı %1,40, Mg oranı %0,35, P oranı %0,37 ve K oranı %2,63 olarak tespit edilmiştir. Meranın otlatma kapasitesi 29,6 hayvan birimi olup, mera durumu“zayıf”ve sağlıklı mera sınıfında yer almıştır. Sonuç olarak, Övündüler köyü merasının uygun gübreleme, taş toplama ve otlatma sistemi ile ıslah edilmesinin yararlı olacağı sonunuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the yield, botanical composition and grazing capacity of Övündüler village pasture in Diyarbakır. 1 m2 cages were placed at 3 different points of the Övündüler village pasture. Plant height, green forage yield, dry matter yield, crude protein ratio (HP), crude protein yield, acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), calcium (Ca), magnesium (Mg), phosphorus (P) and potassium (K) ratios were examined in pasture. In addition to these, the area covered with plant, botanical composition according to the covering area, frequency, grazing capacity and pasture condition and health were also discussed in the study. In the study, a total of 40 plant species were identified, including 10 grasses (Poaceae), 5 legumes (Fabaceae) and 25 other family plants. It was determined that 36 of these species are invader, 3 increaser and 1 decreaser species. The most common species in the pasture were Bromus squarrosus, Trifolium repens and Cichorium pumilum. The rate of covered area with plant are 90.13%, the rate of legumes in the botanical composition are 14.01%, the rate of grasses are 43.13% and the rate of other family plants are 42.85%. The frequency of legumes are 8.13, the frequency of grasses are 24.88 and frequency of other family plants are determined as 28.50. In the pasture average plant height is 28.8 cm, green forage yield is 1571 kg/da, dry matter yield is 425 kg/da, HP rate is 18.2%, HP yield is 77.4 kg/da, ADF rate is 30.35%, NDF rate is 44.99%, Ca rate is 1.40%, Mg rate is 0.35%, P rate is 0.37% and K rate is 2.63%. The grazing capacity of the pasture is 29.6 animal units, and the pasture condition is in the“weak”and healthy pasture class. As a result, it was concluded that it would be beneficial to improve Övündüler village pasture with appropriate fertilization, stone collection and grazing system.