Papaverinin voltametrik davranışının incelenmesi ve duyarlı bir şekilde saptanması için yeni elektrokimyasal sensörün hazırlanması
Preparatin of a novel electrochemical sensorfor the study of voltammetric behavior of papaverine and its sensitive determination
- Tez No: 706969
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 36
Özet
Karbon nanotüp ve mangan oksit nanoparçacıklar ile yeni bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot platform (MnO2/CNTs/GCE) papaverinin saptanması için kullanılmıştır, MnO2/CNTs/GCE sistemi papaverinin elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. MnO2/CNTs/GCE sistemi, papaverinin için 2.0x10-7 M ile 2.4x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 4.04 x10-8 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yöntemin tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir.
Özet (Çeviri)
A novel material was prepared using carbon nanotubes and manganese oxide nanoparticles. The material was used for coating an electrode and a new modified electrode. The electrode prepared was used for the detection of papaverine. The MnO2/CNTs/GCE system accelerated the electrode reaction of papaverine. The MnO2/CNTs/GCE system exhibited a linear relationship betweem 2.0x10-7 M and 2.4x10-5 M for papaverine. A detection limit of 4.04 x10-8 M was obtained for papaverine at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of the method such as reproducibility, precision and accuracy were excellent.