Papaverinin duyarlı bir şekilde saptanması için grafen-praseodimyum temelli yeni bir voltametrik yöntemin geliştirilmesi
Development of a novel voltammetric method based on graphenepraseodymium for the sensitive determination of papaverine
- Tez No: 850169
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Camsı karbon elektrotların grafen nanotabakalar ve praseodimyum oksit nanoparçacıkları ile kaplanması ile elde edilen yeni bir elektrot ile papaverinin voltametrik yöntem ile saptanması için yeni bir voltametrik algılama platformu geliştirilmiştir. Hazırlanan voltametrik platform, papaverinin elektrokimyasal reaksiyonunda hem yüksek bir elektrokatalitik aktivite sergilemiş ve akım cevabında önemli artış sağlanmıştır. Voltametrik sensör, pH değeri 7 olan 0.1 M PBS ortamında papaverinin analitik olarak saptanmasında kullanılmıştır. Akım cevabı, 2.0×10-8 M ile 2.7×10-5 M aralığında papaverin derişimi ile doğrusal olarak artış göstermiştir. Saptama sınırı ise 1.0×10-9 M olarak belirlenmiştir. Önerilen platform, biyolojik örneklerde papaverinin saptanmasına mükemmel bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric sensing platform was developed for the detection of papaverine by voltammetric method by coating glassy carbon electrodes with graphene nanaoplatelets and praseodymium oxide nanoparticles. The prepared voltammetric platform exhibited a high electrocatalytic activity in the electrochemical reaction of papaverine and a significant increase in current response was achieved. The voltammetric sensing platform was used for the analytical detection of papaverine in 0.1 M PBS medium at pH 7. The current response increased linearly with papaverine concentration between 2.0×10-8 M and 2.7×10-5 M. The detection limit was determined as 1.0×10-9 M. The proposed platform was successfully applied for detecting papaverine in biological fluids.