Hun-Germen ilişkileri
Hun-Germanic relations
  1. Tez No: 706974
  2. Yazar: MUSTAFA GAZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tez çalışması, Hunların kökeni ve Avrupa'ya göçlerini ve Hun-Germen ilişkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Hunların kökeni ve göçleri, Roma, Soğd, Hint ve Çin kaynaklarının sunduğu bilgiler ışığında ele alınmıştır. Ayrıca, Xiongnu-Hun özdeşliği teorisi hakkındaki tartışmalara değinilmiştir. Hunların Germen kavimleriyle olan siyasi ve askeri ilişkileri, Roma kaynakları ve modern çalışmalarda sunulan malumatlara göre, açıklanmış ve değerlendirilmiştir. Araştırmada, Hunların Xiongnuların devamı oldukları ve Türklerin atalarını teşkil ettikleri görülmüştür. IV. yüzyılın ikinci yarısının başında, Altay Bölgesinden göç eden Hunların, Kazakistan'ı aşarak Volga Nehri havalisine ulaştıkları anlaşılmıştır. 370'lerin ilk yıllarında, Don Nehri'ni geçen Hunlar, ilk olarak Ostrogotları, daha sonra ise, Vizigotları mağlup etmişlerdir. Böylece Hunların Germen kavimleriyle olan münasebetleri başlamıştır. Bu ilişkiler, V. asrın son çeyreğine kadar devam etmiştir. Bu süreçte, Hunların siyasi, askeri ve sosyal alanlarda münasebet kurduğu Germen halklarının Ostrogot, Vizigot, Gepid, Herul, Scir, Rugi, Vandal, Süev, Burgund ve Franklardan müteşekkil olduğu görülmüştür. Hunların özellikle Vizigot ve Vandalların göçlerinde rol oynadığı; dolayısıyla Germenlerin Roma İmparatorluğu topraklarını ele geçirmelerine sebebiyet verdikleri anlaşılmıştır. Uldız döneminden itibaren Hunlar, egemenlikleri altındaki Germen kavimlerinden yardımcı kuvvet olarak istifade etmişlerdir. Attila devrine gelindiğinde, bilhassa Ostrogot ve Gepidler, Hun İmparatorluğu bünyesinde siyasi ve askeri alanlarda önemli roller edinmişlerdir. Ancak, Attila'dan sonra, Gepidlerin başını çektiği Germen kavimleri, Hun hâkimiyetine karşı harekete geçmişlerdir. Germenlerin bu teşebbüsünün Hunların çöküşünde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to examine the origin of the Huns, their migration to Europe and the Hun-Germanic relations. The origins and migrations of the Huns were discussed in the light of the information provided by Roman, Sogdian, Indian and Chinese sources. In addition, it has been referred to the discussions on the Xiongnu-Hun identity theory. The political and military relations of the Huns with the Germanic tribes were explained and evaluated according to the information presented in Roman sources and modern studies. In this research, it has been seen that the Huns were the continuation of the Xiongnu and constituted the ancestors of the Turks. At the beginning of the second half of the 4th century, it was understood that the Huns who migrated from the Altai Region crossed Kazakhstan and reached the Volga River region. In the first years of the 370s, the Huns crossing the Don River defeated the Ostrogoths first and then the Visigoths. Thus, the relations of the Huns with the Germanic tribes began. These relations continued until the last quarter of the 5th century. In this process, it was seen that the Germanic people with whom the Huns had relations in political, military and social fields were composed of Ostrogoth, Visigoth, Gepid, Heruli, Sciri, Rugi, Vandal, Süevi, Burgundian and Franks. Huns played a role especially in the migration of Visigoths and Vandals; therefore, it was understood that the Germans caused them to seize the lands of the Roman Empire. Starting from the Uldız period, the Huns benefited from the Germanic tribes under their rule as an auxiliary force. By the time of Attila, especially Ostrogoths and Gepids had important roles in the political and military fields within the Hun Empire. However, after Attila, the Germanic tribes led by the Gepids took action against the Hun domination. It has been determined that this attempt of the Germans was effective in the collapse of the Huns.