Zekât'ın mikro-finans sistemine uyarlanmasının İslam iktisadı açısından analizi
The convenience of zakat integration into microfinance setting: An analytical path
- Tez No: 706973
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Maliye, İşletme, Religion, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, zekâtı mikrofinans programlarında kullanmanın imkanını araştırmaktır. Önerilen sistemin uygunluğu, hem İslam hukuku hem de yoksulluğun ortadan kaldırılmasında zekât ile sağlanan fonların sürdürülebilirliği ve yeterliliği bağlamında incelenecektir. Zekât hakkında yapılmış olan bilimsel metinlerin yorumlanmasında genelde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Biz de aynı yöntemi takip etti. Öte yandan, zekât fonunun mikro-finansa katkısının ne kadar önemli olduğunun cevabı aranacak ve bu doğrultuda bir yöntem geliştirilecektir. Toplanacak potansiyel zekât miktarı Türkiye GSYİH'sinin bir yüzdesi olarak hesaplanacak ve sonuç yoksulluk oranıyla karşılaştırılacaktır. Bu çalışma, zekât fonlarının yoksulluğu azaltmada yetkin ve değerli bir etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The value of using Zakat funds in Microfinance platform was uncritically accepted among researchers, founding their reasoning on the social objective of Islam through Zakat to eradicate poverty; the previous studies have undermined the philosophical and religious nature of Zakat and ignored the substantial literature developed through centuries creating a comprehensive system of the situation, The purpose of this study is to explore the convenience of using Zakat into Microfinance schemes in context of The eligibility of the suggested integration and the sustainability and competency of funds provided by Zakat in eradicating poverty. A qualitative research method of interpretation of contemporary scholarly texts done on Zakat is employed supported by a formula developed to test Zakat worthiness as a tool of poverty alleviation. This paper finds that nevertheless, Zakat funds are competence and worthy in materially reducing poverty; still the theoretical settings hinder its integration into Microfinance scheme; however, an alternative approach has emerged through the process and is strongly recommended to be followed in future researches.