Elektif sezayen operasyonlarında anestezi seçimini etkileyen faktörler
Factors affecting selection of anesthesia type in elective cesarean operations and pregnant preferences for anesthesia outcome
- Tez No: 706991
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmamız üç amaçla planlanmıştır. Öncelikli amacımız gebelerin anestezi tekniği seçiminde etkisi olan kişi ve faktörleri belirlemektir. Diğer amaçlarımız, gebelerin preoperatif anksiyete ölçümleri belirlemek ve gebelerin anesteziyle ilişkili sipesifik yan etkiler konsundaki tercihlerini saptamakdır. Metod : Araştırma Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Şubat 2011 ve Mart 2012 tarihleri arasında 274 kadın hasta üzerinde yapılmıştır. Anketimizin ilk bölümünde gebelere sosyodemografik özellikler, obstetrik öyküleri ve anestezi tercihleri soruldu. Hastalara bu bölümde ayrıca hangi anestezi tercihlerini seçtikleri soruldu. Anketin ikinci bölümünde gebelerin anksiyete skorları ölçüldü. Anketimizin üçüncü bölümünde anesteziye bağlı en sık görülen dokuz yan etkiye karşı gebelerin verdikleri sıralama ve parasal değerler incelendi. Bulgular ve Tartışma : Gebelerin % 64,2' si genel anesteziyi tercih etmişlerdir. Eğitim, gelir düzeyi, anestezist ve kadım doğum doktorunun rejyonel anestezi yöntemlerini seçimi konsununda olumlu faktörler olduğu belirlendi. Ortalama VAS anksiyete skoru 71,38±27,19 bulundu. Düşük eğitim düzeyi ve gelir seviyesine sahip olan gebeler daha yüksek anksiyete skorlarına sahiptiler. Sıralama ve parasal değerler arasında yakın korrelasyonlar bulundu (R=0,67). Önce ki çalışmlarda bulunan en az karşılaşılmak istenen yan etkiler olan ağrı, bulantı ve kusmanın tersine bizim çalışmamızda en az karşılaşılmak istenen yan etki kognitif disfonksiyon oldu. Sonuç : Hastaların rejyonel anestezi seçmeye yönlendiren en önemli faktörün doktorların tavsiyesi olduğu görüldü. Rejyonel anesteziyi tercih eden kadınların % 89' u seçtikleri anestezi yöntemini sağlıklı olarak görmüşlerdir. Hastalara kognitif disfonsiyondan bahsedilmesi durumunda en az karşılaşılmak istenen yan etki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: We have defined three objectives for this study. Firstly, to identify the preganats' choice of anesthetic technique for caesarean section of and the factors that affect their choice of anesthetic technique. Secondly, to measure the preoperative anxiety score of pregnants, Finally, to determine prenants' preferences for specific intraoperative and postoperative anesthesia outcomes Methods: The study has been conducted in Antalya Education and Research Hospital. In this study, a total of 274 women applied to between February 2011 and March 2012 consisted the study group. The first part of the questionnaire including questions about demographic and obstetric histories and the choice of anesthetic technique was used to collect the data. Also, we asked to reply about the persons or factors that influence the patients' choice of anesthesia method. In the second part, we assessed aspects of anxiety by means of visual analog scales (VAS). In the third part, we described the nine most common anesthesia-related outcomes and obtained pregnant' ranking and relative values related to anesthesia outcomes. Discussion and Results: The rate of choosing general anesthesia for cesarean among the study participants is 64, 2 %. Education, income level, anesthetists, Obstetricians all found statistically significant on the choice of regional anesthetic technique. The mean VAS anxiety score was 71,38±27,19. Having a low education level and low income had higher anxiety scores. Ranking and relative value scores were closely correlated (R=0,67). In contrast to previous surveys that found pain, nausea, and vomiting as the most undesirable anesthesia outcome, we found cognitive dysfunction was the major concern of parturients Conclusion : The main factor towards the choice of regional anesthetic technique is reported as the guidance of doctors. % 89 of women who prefer regional anesthetic techniques reported that they think regional anesthesia is healthier. When we mentioned to the patient about cognitive dysfunction, it was the most undesirable anesthesia outcome.