Yeşil insan kaynakları yönetimi uygulamaları üzerine bir araştırma
A research on green human resources management practices
- Tez No: 707008
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmada ilk olarak, Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarından ve uygulamalarından bahsedilmiştir/söz edilmiştir. Fonksiyonlardan bahsetmek gerekirse sırasıyla; Yeşil İş Analizi ve Tanımları, Yeşil Planlama, Yeşil İşe Alma ve Seçme, Yeşil Eğitim ve Gelişim, Yeşil Performans Yönetimi ve Değerlendirme, Yeşil Ücret ve Ödüllendirme, Yeşil Çalışan İlişkileri, Çalışan Katılımı ve Güçlendirme, Yeşil Sağlık ve Güvenlik Yönetimi ve son olarak Yeşil Çalışan Disiplin Yönetimi ele alınmıştır. Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamaları hakkında İnsan Kaynakları profesyonellerine ulaşıp bu konu hakkında ne düşündükleri, bu konudan ne kadar haberdar oldukları ve uygulamalarında ne derecede kullandıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda İnsan Kaynakları Profesyonellerinin yarısı Yeşil İK'dan haberdardır. Bu konu hakkında yeterli bilgisi olduğunu düşünmeyen profesyonellerin sayısı ise daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, firstly, Green Human Resources Management functions and practices are mentioned/mentioned. To talk about the functions, respectively; Green Job Analysis and Definitions, Green Planning, Green Recruitment and Selection, Green Training and Development, Green Performance Management and Evaluation, Green Remuneration and Reward, Green Employee Relationships, Employee Engagement and Empowerment, Green Health and Safety Management and finally Green Employee Discipline Management is discussed. It was tried to find out what Human Resources professionals think about Green Human Resources Management practices, how much they are aware of this issue and how much they use it in their practices. As a result of the study, half of the Human Resources Professionals are aware of Green HR. It has been observed that the number of professionals who do not think that they have sufficient knowledge about this subject is more.