Van gölünde sintine suyu kaynaklı kirlilik üzerine bir araştırma
A study on the bilge water pollution in Van lake
- Tez No: 707067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAMAN ALTUĞ ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü'ndeki barınakları, marinaları ve iskeleleri barınak amacıyla kullanan ve gölde faaliyet gösteren gemilerin sintine sularından kaynaklı su kirliliğinin etkileri araştırılmıştır. Çalışmada gemilerin barındığı on ayrı istasyondaki göl suyunda su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen (ÇO), oksijen doygunluğu (OD), elektriksel iletkenlik (Eİ) ve tuzluluk parametreleri yerinde ölçülürken, bu istasyonlardaki göl suyu ve gemilerden alınan sintine suyu örnekleri laboratuvar ortamına getirilerek, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve yağ-gres analizleri gerçekleştirilmiştir. İstasyonlardaki göl suyunda yapılan ölçümlerde ortalama±standart sapma değerleri su sıcaklığı 15.6±6.1 ºC, ÇO 8.86±1.68 mg/L, OD % 108.9±15.3, Eİ 19.4±3.7 mS/cm, tuzluluk ‰ 14.6±1.3 ve pH 9.54±0.16 olarak ölçülmüştür. Gölden alınan örnek sularında en düşük ve en yüksek KOİ değerleri sırasıyla 32 ve 240 mg/L, en düşük ve en yüksek yağ-gres değerleri sırasıyla 23 ve 146.5 mg/L olmuştur. Sintine su örneklerinde ise en düşük ve en yüksek KOİ değerleri sırasıyla 22 ve 5890 mg/L, en düşük ve en yüksek yağ-gres değerleri sırasıyla 11.3 ve 10000 mg/L bulunmuştur. İstasyonlarda göl suyunda yapılan ölçümlerde Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği'ne göre genel olarak su sıcaklığı I- II. sınıf, ÇO I. sınıf, OD I. sınıf ve göl suyunun sodalı özelliğinden dolayı pH IV. sınıfta yer almıştır. Ancak istasyon göl sularından alınan örneklerde ortalama KOİ ve yağ-gres değerleri ise IV. sınıfta yer almıştır. Tüm teknelerdeki yağ-gres değerleri MARPOL 73/78'e göre sınır değerin (15 mg/L) üstünde çıkmıştır. Yapılan su kalitesi analizleri sonucunda Van Gölü'nde gemilerin barınak olarak kullandığı bölgelerin gemilerin bıraktığı sintine sularından olumsuz etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of water pollution originating from the bilge waters of the ships operating in the lake and using the shelters, marinas, and piers in Van Lake were investigated. While the water temperature, pH, dissolved oxygen (DO), oxygen saturation (OS), electrical conductivity (EC), and salinity parameters were measured in the lake water at ten different stations where the ships were sheltered, the lake water at these stations and the bilge water samples taken from the ships were brought to the laboratory, and chemical oxygen demand (COD) and oil-grease analyses were carried out. In the measurements made in the lake water at the stations, the mean values were measured as water temperature 15.6±6.1 ºC, DO 8.86±1.68 mg/L, OS 108.9±15.3 %, EC 19.4±3.7 mS/cm, salinity 14.6±1.3 ‰ and pH 9.54±0.16. In the sample waters taken from the lake, the lowest and highest COD values were 32 and 240 mg/L, respectively, and the lowest and highest oil-grease values were 23 and 146.5 mg/L, respectively. In the bilge water samples, the lowest and highest COD values were 22 and 5890 mg/L, respectively, and the lowest and highest oil-grease values were 11.3 and 10000 mg/L, respectively. According to Water Pollution Control Regulation, in the measurements made in the lake water at the stations, the water temperature, in general, is I-II. class, DO I. class, OS I. class and pH IV due to the alkaline lake water. However, the mean COD and oil-grease values in the samples taken from the station lake waters are IV. class. The oil-grease values in all ships were above the limit value (15 mg/L) according to MARPOL 73/78. As a result of the water quality analysis, it was determined that the areas used by the ships as shelters in Van Lake were adversely affected by the bilge waters released by the ships.