İdari yargıda yargısal denetimin kapsamı ve sınırları
Scope and limits of judicial review in administrative jurisdiction
  1. Tez No: 707076
  2. Yazar: ZÜLEYHA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
İdari yargıda denetimin kapsamı ve sınırları, iki temel hat üzerinden ilerler. Bunlardan birincisi idari yargının denetim alanı ve denetim etkisini ortaya koyan ve genellikle yasa ve anayasa tarafından oluşturulan kurumsal yapıdır. Bu kurumsal yapının içinde, anayasanın yargı yetkisine ve temel haklara ilişkin hükümleri, anayasa mahkemeleri ve uluslarası mahkemelerin kararları, anayasayla veya yasayla idari yargıya verilen yetkiler ya da idari yargıya yönelik sınırlamalar yer alır. Bu yapı, mahkemelerin işlemleri denetleme yönündeki tutumunu da etkiler. Diğeri, ikincisi, bu kurumsal yapıyla şekillenen idari yargının sahip olduğu yetkileri idari işlemi denetlerken ne kadar ve nasıl kullandığı, yani denetimin derinliğiyle ilgilidir. Bu aşama, idari yargının işlemi denetlemeye başlamasından sonraki süreçle ilgilidir. Bu sürecin nasıl işlediği, idari yargının idari işlemin denetlenirken kullandığı usuli yetkiler ile mahkemenin gerekçesinin dayandığı ilkelerde görülebilir. Bu çalışma, idari yargıda yargısal denetimi bu iki eksende ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The scope and limits of review in administrative jurisdiction proceeds along two basic lines. The first of these is the institutional structure, which reveals the control area and effect of the administrative judiciary and is generally formed by the law and the constitution. This institutional structure includes the provisions of the constitution on jurisdiction and fundamental rights, the decisions of the constitutional court and international courts, the powers given to the administrative judiciary by the constitution or the law, or the limitations on the administrative judiciary. This structure also influences the attitude of the courts towards reviewing proceedings. The other, the second, is related to how much and how the administrative judiciary shaped by this institutional structure, uses its powers while reviewing the administrative act, in other words, the depth of the review. This stage is related to the process after the administrative judicial review. We can see how this process works in the procedural powers used by the administrative judiciary while reviewing the administrative act and the principles on which the reasoning of the decision is based. This study deals with the judicial review in the administrative judiciary in these two axes.