Katılım bankacılığında finansal kiralama
Financial leasing in participation banking
- Tez No: 707086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENSARİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Katılım bankacılığı, diğer bankacılık işlemlerine kıyasla riski en az olan bankacılık işlemlerinden biridir. Birden fazla fon toplama ve kullandırma yöntemlerine sahip olan katılım bankacılığının en dikkat çeken fon kullandırma yöntemlerinden biri finansal kiralama (leasing) yöntemidir. Katılım bankacılığının sunduğu bu fon kullanma yönteminin popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Günümüzde bankacılık sektöründeki mevcut payı istenilen düzeyde olmamakla birlikte giderek artan eğilimli bir trend içerisindedir. Bu çalışmada İslami finansal kiralamanın avantajları ve dezavantajları incelenerek pazar payının artırılmasına yönelik öneriler sunulmaktadır. Bu kapsamda yapılan araştırmanın amacı finansal kiralamanın ne olduğu ile alakalı detaylı araştırma yapmak ve daha sonra konu ile alakalı yapılacak araştırmalar için literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Participation banking is the banking transaction with the least risk compared to other banking transactions. One of the most striking fund allocation methods of participation banking, which has multiple fund collection and utilization methods, is the financial leasing method. The popularity of this method of using funds offered by participation banking is increasing day by day and should increase even more. It is obvious that today it is not preferred at the desired level. It is necessary to increase the market share by addressing the advantages and disadvantages of financial leasing from a general point of view. The aim of the research conducted in this context is to conduct detailed research on what financial leasing is and to contribute to the literature for further research on the subject.