Profesyonel futbol oyuncularında hamstring kası kısalığının koşu hızına etkisi
The effect of short hamstrġng muscle on running speed in professional football players
- Tez No: 707097
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BEYZADEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalıĢmada, profesyonel alt yapı futbol oyuncularında hamstring kas kısalığının koĢu hızına etkisi olup olmadığının araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Gözlemsel, kesitsel metotla yapılan bu çalıĢma Kasım 2019-Haziran 2021 tarihleri arasında Mersin Mezitli Spor KlübüAlt Yapı Takımı‟nda yapılmıĢtır. ÇalıĢmaya yaĢları 9-18 yaĢ grubunda yer alan 25 lisanslı futbol oyuncuları dâhil edilmiĢtir. ÇalıĢmanın yapılabilmesi için“Haliç Üniversitesi GiriĢimsel Olmayan Klinik AraĢtırmalar Etik Kurulu‟ndan gerekli izin ve onay alınmıĢtır (30.12.2019, GO 13/273-21)”. ÇalıĢmaya katılan tüm bireylere çalıĢma öncesi uygulama ve değerlendirme yöntemleri ayrıntılı olarak açıklanmıĢtır. ÇalıĢmaya dâhil edilen futbolcular 9-18 yaĢ grubunda oldukları için ailelerinden veli onam formu alınmıĢtır. Futbolculara tarafımızca hazırlanmıĢ olan kiĢisel bilgi formu doldurulmuĢtur. ÇalıĢmamızda; gonyometrik ölçümlerde kullanılan en yaygın referans değerler Kendall McCreary ölçümleri üzerinde değerlendirilmiĢtir. Futbolculara hamstring kısalık ölçümü pasif düz bacak kaldırma yöntemiyle sağ ve sol bacak için eklemin hareket açısı gonyometreile tespit edilerek kısalık değeri derece cinsinden kaydedilmiĢtir. Bunun yanı sıra Otur ve Uzan Testi (Sit and Reach Flexibility Test) ve 100 m Sürat KoĢusu testleri uygulanmıĢtır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences-IBM®) istatistiksel yazılım programı kullanılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate whether hamstring muscle shortness has an effect on running speed in professional football players. This study, which was carried out with the observational, cross-sectional method, was carried out in Mersin Mezitli Gymnastics Club Infrastructure Team between November 2019 and June 2021. 25 licensed football players in the age group of 9-18 were included in the study. In order to carry out the study, the necessary permission and approval were obtained from the Ethics Committee of Non-Interventional Clinical Researches of Haliç University (30.12.2019, GO 13/273-21). Pre-study application and evaluation methods were explained in detail to all individuals participating in the study. Since the football players included in the study were in the 9-18 age group, parental consent forms were obtained from their families. Personal information form prepared by us was filled in for the players. In our study; The most common reference values used in gonyomrtric measurements were evaluated on Kendall McCreary measurements. The hamstring shortness measurement of the football players was determined by the passive straight leg lifting method, and the angle of motion of the joint for the right and left legs was determined with a gonyometri, and the shortness value was recorded in degrees. In addition, Sit and Reach Flexibility Test and 100 m Sprint Test were applied. SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences-IBM®) statistical software program was used in the analysis of the data obtained. Significance was evaluated in the 95% confidence interval, and a p value of