Serotoninin biyolojik örneklerde doğru bir şekilde saptanması için bir elektrokimyasal yöntemin gerçekleştirilmesi
Development of a novel electrochemical method for the sensitive determinationof serotonin in biological samples
- Tez No: 707163
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Serotoninin saptanması için bor katkılı elmas elektrotu ile bir elektroanaliz yöntemi geliştirilmiştir. Önerilen elektrot sistemi serotoninin yükseltgenmesi açısından katalitik etki göstermiş ve bir akım cevabı oluşturmuştur. Bor katkılı elmas elektrot fosfat tamponunda serotoninin saptanmasına uygulandı. Bor katkılı elmas elektrot ile 1.0×10-7 M - 2.5×10-5 M çalışma aralığı tespit edildi. Serotoinin için saptama sınırı 5.7×10−9 M olarak hesaplandı. Önerilen yöntem, kan numunesinde serotoninin saptanmasına başarıyla uygulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER; Serotonin; elektrot, bor katkılı elmas elektrot, elektroanaliz; saptama
Özet (Çeviri)
An electroanalysis procedure was developed with a boron doped diamond electrode for the determining serotonin. The proposed electrode system showed a catalytic effect in terms of oxidation of serotonin and created a current response. Boron doped diamond electrode was applied for detection of serotonin. A working range of 1.0×10-7 M - 2.5×10-5 M was obtained with a boron doped diamond electrode. The detection limit was caluclated to be 5.7×10−9 M for serotoinin. The proposed method has been successfully applied to the detection of serotonin in the blood sample. KEY WORDS: Serotonin; electrode, boron doped diamond electodes, electroanalysis; detection