Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası ınsall-salvati oranı
Insall-salvati ratio after anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 707224
  2. Yazar: BEYZA SALKIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA FAZLIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diz ekleminin ekstansör mekanizması, ön çapraz bağ yaralanmaları ile bağlantılıdır. Bu mekanizmanın önemli unsuru olan patella ve patellar tendon uzunluğu hakkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu retrospektif çalışmanın amacı patellar yüksekliği tanımlayan Insall-Salvati oranı ve patellar tendon uzunluğunu ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu öncesi ve sonrası karşılaştırmaktır.2010-2020 yılları arasında ön çapraz bağ yaralanması tanısı alan ve hamstring tendon otogrefti ile artroskopik ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan 73 (ortalama yaş ± standart sapma, 27,06 ± 8,3 yıl) hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 67'si erkek 6'sı kadındı.
Özet (Çeviri)
The extensor mechanism of the knee joint is linked to anterior cruciate ligament injuries. Various studies have been conducted on the patella and patellar tendon length, which are important components of this mechanism. This retrospective study aims to compare the length of the patellar tendon and Insall-Salvati ratio, which defines the patellar height, before and after anterior cruciate ligament reconstruction. 73 patients (mean age ± standard deviation, 27,06 ± 8,3 years) who were diagnosed with anterior cruciate ligament tear between 2010-2020 and who underwent arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction with hamstring tendon autograft were included. 67 of the patients were male and 6 were female. The patellar tendon length and patella length were measured from the preoperative and postoperative lateral knee radiographs of all patients, and the Insall-Salvati ratio was calculated. It was found that the patellar tendon length (48,3 ± 5,2 mm vs. 47,04 ± 5,2 mm) was significantly shortened and the Insall-Salvati ratio (1,02 ± 0,14 vs.