Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan hastaların preoperatif ve postoperatif patella yerleşiminin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative patella placement in patients undergoing anterior cruciate ligament reconstruction
- Tez No: 800839
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ ÇIRPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hamstring tendon otogrefti ile ÖÇB rekonstrüksiyonu sonrası diz eklemi biyomekaniğinde bazı değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, hamstring tendon otogrefti ile ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan hastaların direkt lateral radyografi görüntülemeleri üzerinden ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası birinci gün ve üçüncü ay patella yüksekliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza, 2015-2022 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde hamstring tendon otogrefti ile ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan ve araştırma kriterlerine uyan 16-50 yaş arası 67 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci gün ve ameliyat sonrası üçüncü ay diz lateral direkt radyografi görüntülemeleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bu görüntülemelerde Insall-Salvati indeksi (ISI), Caton-Deschamps indeksi (CDI) ve Blackburne-Peel indeksi (BPI) ölçüldü. Bu parametrelerin erkek, kadın ve genel popülasyondaki ameliyat öncesi, ameliyat sonrası birinci gün ve ameliyat sonrası üçüncü ay ölçüm değerleri arasında anlamlı fark olup olmadığı karşılaştırıldı. Genel popülasyonda, ISI değeri ameliyat öncesi 1.07±0.14, ameliyat sonrası birinci günde 1.01±0.15 ve üçüncü ayda 1.00±0.15 ölçüldü. CDI değeri ameliyat öncesi 1.04±0.12, ameliyat sonrası birinci günde 0.96±0.12 ve üçüncü ayda 0.94±0.11 bulundu. BPI değeri ameliyat öncesi 0.86±0.11, ameliyat sonrası birinci günde 0.79±0.12 ve üçüncü ayda 0.77±0.11 ölçüldü. ISI, CDI ve BPI değerlerinde erkek, kadın ve genel popülasyonda ameliyat öncesi değerler ile hem ameliyat sonrası birinci gün hem de uzun dönem takip değerleri arasında belirgin istatistiksel farklılık olduğu saptandı (p1.2) riskini en iyi öngörebilecek parametrenin sadece ameliyat öncesi ölçülen ISI değeri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Some changes in knee joint biomechanics occur after ACL reconstruction with hamstring tendon autograft. The aim of this study was to compare the preoperative, postoperative first day and third month patella heights on direct lateral radiographs of patients who underwent ACL reconstruction with hamstring tendon autograft. In our study, 67 patients aged 16-50 years who underwent ACL reconstruction with hamstring tendon autograft in the Orthopaedics and Traumatology Clinic of Kırıkkale University Medical Faculty Hospital between 2015 and 2022 and who met the study criteria were included. Preoperative, first postoperative day and third postoperative month lateral direct radiographs of the knee were evaluated retrospectively. Insall-Salvati index (ISI), Caton-Deschamps index (CDI) and Blackburne-Peel index (BPI) were measured on these images. The preoperative, first postoperative day and third postoperative month measurements of these parameters in men, women and the general population were compared. In the general population, ISI value was 1.07±0.14 preoperatively, 1.01±0.15 on the first postoperative day and 1.00±0.15 at three months. CDI value was 1.04±0.12 preoperatively, 0.96±0.12 on the first postoperative day and 0.94±0.11 at the third month. BPI value was 0.86±0.11 preoperatively, 0.79±0.12 on the first postoperative day and 0.77±0.11 at the third month. There was a significant statistical difference in ISI, CDI and BPI values between preoperative values and both postoperative day one and long-term follow-up values in male, female and general population (p1.2) in the reduction of patella height in long-term follow-up after ACL reconstruction.