Potential effects of aqueous adansonia digitata, extra virgin olive oil and ocimum basilicum essential oil on sciatic nerve crush injury-induced neuropathy in a rat model: A stereological and histological study
Sulu adansonia digitata, saf sızma zeytinyağı ve ocimum basilicum esansiyel yağının siyatik sinir hasarına bağlı nöropatik sıçan modeli üzerine potansiyel etkileri: Stereolojik ve histolojik bir çalışma
  1. Tez No: 707226
  2. Yazar: NAGI MAHMOUD AHMED BAKHIT NAGI MAHMOUD AHMED BAKHIT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada Adansonia digitata (AD)'nın, saf sızma zeytinyağının (EVOO) ve Ocimum basilicum esansiyel yağının (EOOB) siyatik sinir hasarı üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. 64 adet Wistar albino rat sekiz eşit gruba (n=8) bölünmüştür: Kontrol, Hasar, Hasar+AD, Hasar + EVOO, Hasar+ EOOB, AD, EVOO, EOOB grupları. Hasar gruplarında her hayvanın sağ siyatik sinirine cerrahi işlem ile hasar verilmiştir. Hasar+AD grubu ratlara 400 mg/kg/gün AD, Hasar+EVOO grubu ratlara 2ml/kg/gün EVOO, Hasar+EOOB grubu ratlara ise 1500 mg/kg/gün EOOB postoperatif 10. güne kadar oral yoldan verilmiştir. AD, EVOO ve EOOB grubundaki ratlara ise yukarıda belirtilen aynı süre boyunca sırasıyla aynı dozlarda maddeler verilmiştir. Çalışma süresi 21 gündür. Süre sonunda mikroskopik, fonksiyonel ve stereolojik değerlendirmeler yapılmıştır. Stereolojik sonuçlar, hasar grubuna kıyasla, Hasar+AD (p=0,00), Hasar+EVOO (p=0,00) ve Hasar+EOOB (p=0,01) gruplarında ortalama myelinli akson sayısı açısından anlamlı düşüş olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Hasar+AD grubunda Hasar grubuna kıyasla myelin kılıf kalınlığındaki artışın anlamlı derecede farklı olduğu bulunmuştur (p=0,01). Fonksiyonel değerlendirmeler açısından; SFI değerlerine göre Hasar grubuna kıyasla, Hasar+AD (p=0,00), Hasar+EVOO (p=0,00) ve Hasar+EOOB (p=0,00) gruplarında anlamlı artış tespit edilmiştir. Amplitüt değerlerine göre Hasar+EVOO grubunda Hasar grubuna kıyasla önemli artış (p=0,00) tespit edilmesine rağmen, latans verileri açısından Hasar+AD ve Hasar+EVOO gruplarında Hasar grubuna (p=0,00) kıyasla önemli azalma tespit edilmiştir. Sonuç olarak, AD iyileşmeyi artırıcı etkisini miyelinli akson sayısı, miyelin kılıf kalınlığı, SFI ve latans parametreleri üzerinden göstermiştir. Yine EVOO, en iyi rejeneratif kapasitesini miyelinli akson sayısının yanı sıra amplitüt, latans ve SFI parametreleri üzerinden göstermiştir.Ayrıca, miyelinli akson sayısı ve SFI parametleri açısından EOOB de rejenerasyon potansiyelini göstermiştir. Bunula birlikte, mikroskobik değerlendirmeler de AD, EVOO ve EOOB'nin rejeneratif etkilerini ortaya koymuştur. Bu yüzden AD, EVOO ve EOOB nörorejenerasyon alanında rejeneratif maddeler olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
This study sought to investigate the impact of Adansonia digitata (AD), extra virgin olive oil (EVOO) and Ocimum basilicum essential oil (EOOB) on sciatic nerve following crush injury. The 64 male Wistar rats were divided into eight groups (n=8); Cont, Inj, Inj+AD, Inj+ EVOO, Inj+EOOB, AD, EVOO and EOOB groups. The rats of injured groups were received crush surgery on the right sciatic nerve. The rats treated orally for 10 days postoperative; as the Inj+AD rats were received AD (400mg/kg/day), the Inj+EVOO received EVOO (2ml/kg/day), as well the Inj+EOOB were treated with EOOB (1500mg/kg/day), while the rats of AD, EVOO and EOOB groups were received the same dose that mentioned above for the same duration respectively. The study duration was 21 days. Microscopic, functional and stereological assessments were employed. The stereological results showed that a significant decreases in the mean of myelinated axons were found when compare the Inj+AD and Inj (p=0.00), Inj+EVOO and Inj (p=0.00), Inj+EOOB and Inj (p=0.01) groups. Also, the increasing of myelin sheath thickness was significantly differed between Inj+AD and Inj (p=0.01) groups. Regarding functional evaluations results; a high significant increases were seen (p=0.00) when compare Inj+AD and Inj, Inj+EVOO and Inj, Inj+EOOB and Inj groups in terms of SFI. Whereas, amplitude results showed a high significant increasing was found among Inj+EVOO and Inj groups (p=0.00). On the another hand, we observed high significant decreases between Inj+AD and Inj, Inj+EVOO and Inj groups (p=0.00) in terms of latency value. In conclusion, AD improved the recovery in terms of myelinated axons, myelin sheath thickness, SFI and latency. Also, EVOO showed excellent regenerative capacity regarding amplitude, latency and SFI besides myelinated axons number. Additionally, EOOB afforded regrowth potential in terms of axons number and SFI. Moreover, microscopic evaluations were proved the regenerative impacts of AD, EVOO and EOOB. Therefore, AD, EVOO and EOOB could be used as antioxidant substances in the neuroregenerative field of medicine.