Lupus nefriti tanılı hastaların klinik, patolojik bulguları ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi : Tek merkez deneyimi
Evaluation of clinical, pathological findings and treatment outcomes of patients diagnosed with lupus nephritis: A single center experience
  1. Tez No: 707281
  2. Yazar: BATUNAY DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖK OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ:Sistemik lupus eritematozusun (SLE) böbrek tutulumu lupus nefriti (LN) olarak bilinir. LN tanısı olan lupus hastalarının prognozu böbrek tutulumu olmayanlara göre daha kötüdür. Uygun ve zamanında uygulan tedavi ile lupus nefriti tanılı hastalarda renal sağ kalım iyileştirilebilir. Renal biyopsi ile kliniğimizde LN tanısı alan hastaların klinik ve patolojik bulgularının, merkezimizde uygulanan tedavi sonuçlarının ve renal sağ kalımın literatürle karşılaştırılması çalışmamızın temel amacıdır. Ayrıca renal prognozda etkili olası faktörleri tespit etmek çalışmamızın bir diğer amacıdır. Hastalarda olası prognostik faktörleri tespit ederek ve bu sayede renal prognozu düzelterek lupus nefritinin son dönem böbrek hastalığına gidişini önleyebiliriz. Bu çalışma ile LN tanılı hastalarda renal sağ kalıma katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM:Çalışmamıza 2012 Ocak-2021 Ocak tarihleri arasında lupus nefriti tanısı alan 44 hasta dahil edildi. Hasta verileri geriye dönük olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Renal involvement of systemic lupus erythematosus (SLE) is known as lupus nephritis (LN). The prognosis of lupus patients with LN diagnosis is worse than those without kidney involvement. Renal survival can be improved in patients with lupus nephritis with appropriate and timely treatment. The main aim of our study is to compare the clinical and pathological findings of patients diagnosed with LN in our clinic by renal biopsy, the results of treatment applied in our center, and renal survival with the literature. In addition, determining possible factors affecting renal prognosis is another aim of our study. We can prevent the progression of lupus nephritis to end-stage renal disease by detecting possible prognostic factors in patients and thus improving renal prognosis. With this study, we aimed to contribute to renal survival in patients with LN. MATERIALS AND METHODS: Forty-four patients diagnosed with lupus nephritis between January 2012 and January 21 were included in our study. Patient data were analyzed retrospectively. Statistical analyzes were done with SPSS V.15.