Kişiselleştirilmiş tekliflere yönelik psikolojik reaksiyonu etkileyen faktörlerin incelenmesi
An examination on the factors affecting psychological reactance toward personalized offers
  1. Tez No: 707290
  2. Yazar: TUĞBA KURTKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, web siteleri üzerinde yapılan kişiselleştirilmiş tekliflere yönelik psikolojik reaksiyonu etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Bu kapsamda algılanan kişiselleştirme, gizlilik endişesi, web sitesi itibarı ve zaman baskısı faktörlerinin psikolojik reaksiyon üzerindeki etkileri, demografik özellikler kontrol edilerek, araştırılmaktadır. Çalışma tüketicilerin online alışverişte karşılaştıkları kişiselleştirilmiş teklifler bağlamında yürütülmüştür. Gerekli veri, 269 katılımcıdan online anket yöntemiyle sağlanmıştır. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda; gizlilik endişesi, web sitesi itibarı ve zaman baskısının psikolojik reaksiyon üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu ortaya konmuştur. Bunun yanında, gizlilik endişesi ve zaman baskısı psikolojik reaksiyonu olumlu etkilerken; web sitesi itibarının psikolojik reaksiyonu olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors which effect psychological reactance toward personalized offers on websites. In this concept, the effect of privacy concerns, website reputation, perceived personalization and time pressure on psychological reactance towards personalized offers while controlling demografic characteristics was investigated. In this study, the data obtained from 269 participants with online survey was analyzed by Hierarchical Regression Analysis. According to the findings of the study, privacy concerns, website reputation and time pressure have a significant effect on psychological reactance toward personalized offers. In addition, while privacy concerns and time pressure have positive effect on psychological reactance toward personalized offers, website reputation has negative effect on psychological reactance toward personalized offers.