Altın Orda-Bizans ilişkileri
Byzantine relations in the Golden Horde
  1. Tez No: 707304
  2. Yazar: METEHAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Karadeniz'in kuzeyindeki bozkır kavimleri, tarih boyunca Bizans ile ilişki içerisinde olmuşlardır. Bu zincirin son halkasını oluşturan Altın Orda hanlığı de istisna teşkil etmemiştir. İkinci batı seferi sırasında Balkanlar'da da faaliyetlerde bulunan Moğollar, 1261 yılında Bizans'ın restore edilmesiyle Bizans ile de ilişkiler kurması kaçınılmazdı. Özellikle Bulgarlar, Altın Orda – Bizans ilişkilerinin Balkanlar ayağında belirleyici olurken, Yakın ve Orta Doğudaki siyasi kutuplaşma da bu iki devletin siyasi faaliyetlerinin çerçevesini oluşturmuştur. 14. yüzyılın ikinci yarısında, değişen siyasi çevrenin etkisiyle her iki devletin de dış politikası değişikliğe uğramış ve ilişkiler sona ermeye başlamıştır. Bunlara ek olarak, bu ilişkliler, sosyal, ekonomik vb. alanlara etkilerde de bulunmuştur. 15. yüzyılın ortalarından sonra Altın Orda'nın bölgedeki Deşt-i Kıpçak'taki hâkimiyeti yavaş yavaş son bulacak ve Bizans ise yerinin Osmanlılar'a bırakacaktır.
Özet (Çeviri)
The steppe tribes in the north of the Black Sea have been in contact with Byzantium throughout history. The Golden Horde khanate, which was the last link of this chain, was no exception. The Mongols, who were also active in the Balkans during the second western expedition, were inevitable to establish relations with Byzantium with the restoration of Byzantium in 1261. Particularly, while Bulgaria was the determinant in the Balkans leg of the Golden Horde – Byzantium relations, the political polarization in the Near and Middle East also created the framework of the political activities of these two states. In the second half of the 14th century, the foreign policy of both states changed due to the changing political environment and relations began to come to an end. In addition to these, these relations also had effects on social, economic, etc. spheres. After the middle of the 15th century, the Golden Horde's dominance in the region in Dasht-i Kipchak would gradually come to an end and Byzantium would be replaced by the Ottomans.