Doğu Akdeniz enerji kaynaklarına yönelik Türkiye üzerinden boru hattı güzergâhı belirlenmesi ve incelenmesi
Determination and investigation Turkey over the Eastern Mediterranean energy resources towards pipeline route
  1. Tez No: 707338
  2. Yazar: MESUT ERKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik Mühendisliği ve İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının transfer sürecinde Türkiye'nin önemli bir jeopolitik konumda olması ülkenin ekonomik anlamda güçlü bir pozisyonda yer almasına destek sunmaktadır. Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin erişimi ve ulaşımında olan potansiyel enerji rezervleri tespit edilmesi ile ilgili olarak başlanan çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından, jeotermal, rüzgâr, dalga, güneş, biyokütle ve okyanus-termal enerji dönüşümü potansiyelleri ve bunların kullanıma uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir. Ardından, konvansiyonel enerji kaynakları olan hidrokarbon rezervlerine oluşumundan potansiyeline incelemelerde bulunulmuş; gaz hidratların, petrol ve doğal gazın bölgedeki miktarlarının tespitine çalışılmıştır. Doğu Akdeniz'de, bilinen ve beklenen rezervlerin ışığında doğalgazın bölgedeki kaynakları da göz önüne alarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Doğalgaz taşınımında Avrupa ve Asya arasında bir kavşak olan Türkiye'de bulunan boru taşınımı hatlarının da incelenmesi ve değerlendirilmesi neticesinde, Doğu Akdeniz'den çıkabilecek olan doğalgazın, yine uygulamada olan hatlar ile bağlantı kurulabilecek şekilde taşınmasına yönelik olarak araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Mavi Vatan hatları da göz önüne alınarak hazırlanan boru hattı projesinde; Doğu Akdeniz enerji kaynakları, Türk limanlarının performans ve imkânları özelinde güzergâh için tüm yönleri ele alınmıştır. Boru hattının Türkiye anakarasına bağlantı noktası olarak Mersin limanı tespit edilmiştir. Dünya genelinde faaliyette bulunmuş diğer doğalgaz taşıma hatları, boru hattının sürdürülebilirliği açısından önem arz eden güvenlik uygulamaları, Doğu Akdeniz'de geçmişte oluşturulmuş diğer boru hattı projeleri ve açık deniz platformları ile boru hattının çevresel değerlendirmeleri incelenmiş ve değerlendirmeye katılmıştır. Son kısımda boru hattının olabilecek düzeyde tasarımı ve ilişkili teknik detayları sunulmuş ve nihayetinde değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that Turkey is in an important geopolitical position in the process of transferring Eastern Mediterranean energy resources supports the country's position in an economically strong position. In the study, which was started to determine the potential energy reserves that Turkey has access to in the eastern Mediterranean, the potential of renewable energy sources such as geothermal, wind, wave, solar, biomass and ocean-thermal energy conversion and their suitability for use were evaluated. Then, investigations were made from the formation to the potential of hydrocarbon reserves, which are conventional energy sources; It has been tried to determine the amount of gas hydrates, oil and natural gas in the region. In the light of the known and expected reserves in the Eastern Mediterranean, natural gas has been evaluated by taking into account the resources in the region. As a result of the examination and evaluation of the pipe transportation lines in Turkey, which is a junction between Europe and Asia in natural gas transportation, researches were carried out to transport the natural gas that may come out of the Eastern Mediterranean in a way that can be connected with the lines that are still in practice. In the pipeline project, which was prepared considering the Mavi Vatan lines; Eastern Mediterranean energy resources, performance and possibilities of Turkish ports, all aspects of the route have been discussed. Mersin port has been determined as the connection point of the pipeline to the Turkish mainland. Other natural gas transportation lines operating around the world, security practices that are important for the sustainability of the pipeline, other pipeline projects created in the past in the Eastern Mediterranean and offshore platforms, and environmental assessments of the pipeline were examined and included in the evaluation. In the last part, the possible design of the pipeline and its related technical details are presented and finally its evaluation is made.