CAD /CAM ile üretilen seramik kronların marjinal uyum ve mekanik özelliklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of marginal fit and mechanical properties of ceramic crowns fabricated with CAD/CAM
  1. Tez No: 707337
  2. Yazar: CANAN DOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde geliştirilen materyallerin mekanik dirençleri, materyal içeriği ve işlenme prosedürlerindeki marjinal uyum etkisi; uzun dönemde başarılı restorasyon oluşturmak için önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızda CAD/CAM (computer-aided design/computer-aided manufacturing) sistemleri ile farklı materyaller ve marjin tasarımları kullanılarak in vitro ortamda hazırlanan kron restorasyonlarının marjinal uyumlarının ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Örneklerin hazırlanma aşamasında; iki farklı marjin tasarımına sahip 60 adet güdük, kompozit disklerden CAD/CAM ile üretildi. 3 farklı materyalden (IPS e.max CAD, Celtra Duo, Zolid sht) her grupta 10 adet olmak üzere 60 adet kron restorasyonu hazırlandı. Restorasyonlar güdüklerin üzerine rezin siman ile sabit kuvvet altında simante edildi. Marjinal aralık değerleri taramalı elektron mikroskop (SEM) yardımıyla incelendi. Her örnekten 20 adet ölçüm yapıldı ve ölçümlerin ortalaması hesaplandı. Kırılma dayanımını ölçmek için örnekler Instron Universal test cihazında 0,5 mm/dk yükleme hızıyla kırılma işlemine tabi tutuldu. Kırık tipleri Burke sınıflamasına göre gruplandı. Her grup için kritik görülen kırık tipleri SEM ve stereo mikroskop ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Recently, marginal fit and mechanical strength must be considered because of the material content, and processing procedures of the developed materials. It is aimed to evaluate marginal fit and mechanical properties of crown restorations in vitro using different materials and margin designs with CAD/CAM (computer-aided design/computer-aided manufacturing) systems. 60 dies with two different margin designs (feather edge and chamfer) were produced from composite discs by CAD/CAM. 60 crown restorations (n=10) were prepared from 3 different materials (IPS e.max CAD, Celtra Duo, Zolid SHT). The restorations were cemented with resin cement by applying constant force on the dies. Marginal gap values were examined using scanning electron microscopy (SEM). 20 measurements were made from each sample and the average of the measurements was calculated. The samples were subjected to the fracture process in Instron universal test device with a loading speed of 0.5 mm/min in order to measure the fracture strength. Fracture types were grouped according to Burke classification. Fracture types considered critical for each group were examined using SEM and stereo microscope.