Toplam faktör verimliliği ekonomik büyüme ilişkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine karşılaştırmalı bir analiz
Relationship between total factor productivity and economic growth: A comparative analysis on developed and developing countries
  1. Tez No: 707352
  2. Yazar: FURKAN ŞENGÜLERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Verimlilik, ekonomide üretime ilişkin girdiler üzerinden çıktıların artışını sağlayan önemli bir unsurdur. Toplam faktör verimliliği ise üretimdeki artışın emek ve sermaye gibi temel girdilerle açıklanamayan bölümünü ifade etmektedir. Ekonomik büyümeye etki eden faktörlerin tespiti günümüzde ülkeler arası artan ekonomik rekabetin etkisiyle daha da önem kazanmıştır. Bu çalışmada toplam faktör verimliliğindeki artışların ekonomik büyümeyi nasıl etkilediğinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için karşılaştırmalı olarak tespiti amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle verimlilik ve ekonomik büyüme kavramlarına açıklık getirilmiş, toplam faktör verimliliği ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırılarak literatür taraması yapılmıştır. Ardından belirlenen gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin 1991-2014 yılları arasındaki ekonomik büyüme ve toplam faktör verimliliği verileri yorumlanarak panel veri analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda toplam faktör verimliliğinin gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümeyi pozitif etkilediği, gelişmekte olan ülkelerde ise ekonomik büyüme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Efficiency is an important factor that provides an increase in outputs over inputs related to production in the economy. As for that total factor productivity, refers to the part of the increase in production that cannot be explained by basic inputs such as labor and capital. The determination of the factors affecting economic growth has gained more importance with the effect of increasing economic competition between countries. In this study, it is aimed to determine how the increases in total factor productivity affect economic growth for developed and developing countries comparatively. In this context, first of all, the concepts of productivity and economic growth were clarified, the relationship between total factor productivity and economic growth was researched and literature was searched. Then the economic growth and total factor productivity data of the determined developed and developing countries between the years 1991-2014 were interpreted and analyzed with panel data analysis. As a result of the study, it has been determined that total factor productivity has a positive effect on economic growth in developed countries, while it does not have a statistically significant effect on economic growth in developing countries.