Soğuk plazma uygulamasının sabit protetik restorasyonların tamirindeki etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of non-thermal plasma application on repair of fixed prosthetic restorations
  1. Tez No: 707384
  2. Yazar: MEHMET KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇÖLGEÇEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Soğuk plazma uygulamasının sabit protetik restorasyonların tamirindeki etkinliğinin incelenmesi Bu çalışmanın amacı, soğuk plazma uygulamasının, metal altyapılı seramik, zirkonyum oksit altyapılı seramik ve feldspatik porselen materyallerinin ağız içi tamirlerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmada zirkonyum oksit seramik (n=180), Cr-Co kıymetsiz metal alaşım (n=180) ve feldspatik porselen (n=155) materyallerinden toplam 445 adet örnek hazırlandı. Örneklere 10000 termal siklus ile ön yaşlandırma uygulandı. Bütün örnekler kendi ana grubu içinde uygulanacak yüzey işlemine göre alt gruplara ayrıldı (n=10). Metal alaşım grubunda M0 (yüzey işlemi yok), MP (Soğuk plazma), MB (Bağlayıcı Ajan), MPB (Soğuk plazma + Bağlayıcı Ajan), MC (Tribokimyasal silika kaplama), MCB (Tribokimyasal silika kaplama + Bonding), MCPB (Tribokimyasal silika kaplama + Soğuk Plazma + Bağlayıcı Ajan), Zirkonya alt yapı grubunda Z0 (yüzey işlemi yok), ZP (Soğuk plazma), ZB (Bağlayıcı Ajan), ZPB (Soğuk plazma+Bağlayıcı Ajan), ZC (Tribokimyasal silika kaplama), ZCB (Tribokimyasal silika kaplama + Bonding), ZCPB (Tribokimyasal silika kaplama + Soğuk Plazma + Bağlayıcı Ajan), Feldspatik porselen grubunda F0(yüzey işlemi yok), FP (Soğuk plazma), FPB (Soğuk Plazma + Bağlayıcı Ajan), FA (Hidroflorik Asit), FAB (Hidroflorik Asit + Bağlayıcı Ajan), FAP (Hidroflorik Asit + Soğuk Plazma), FAPB (Hidroflorik Asit + Soğuk Plazma + Bağlayıcı Ajan) grupları oluşturuldu. Bütün gruplarda yüzey pürüzlülük ölçümleri profilometre, ve yüzey temas açısı ölçümleri goniometre ile yapıldı. Yüzey işlemlerini takiben porselen tamir seti ile tamir işlemi gerçekleştirilen örneklere universal test cihazında makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Kırılan örnekler stereomikroskop kullanılarak incelendi ve kırık tiplerine göre sınıflandırıldı. İstatistiksel değerlendirme için tek yönlü ANOVA, çoklu karşılaştırma testi olarak Tukey testi uygulandı (α=0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation of the effectiveness of non-thermal plasma application on repair of fixed prosthetic restorations The aim of this study is to evaluate the effectiveness of non-thermal plasma application on intraoral repair of metal-based ceramic, zirconium oxide-based ceramic and feldspathic ceramic materials. In the study, 445 samples which are zirconium oxide ceramic (n = 180), Cr-Co non-precious metal alloy (n = 180) and feldspathic ceramic (n = 155) materials, was aged with 10000 thermal cycles. All samples were randomly divided into groups (n = 10) within their main group. In metal alloy main group; M0 (No Surface Treatment), MP (Non-thermal Plasma), MB (Bonding Agent), MPB (Non-thermal Plasma + Bonding Agent), MC (Tribochemical Silica Coating), MCB (Tribochemical Silica Coating + Bonding Agent), MCPB (Non-thermal Plasma + Tribochemical Silica Coating + Bonding Agent), in zirconium oxide main group; Z0 (No Surface Treatment), ZP (Non-thermal Plasma), ZB (Bonding Agent), ZPB (Non-thermal Plasma + Bonding Agent), ZC (Tribochemical Silica Coating), ZCB (Tribochemical Silica Coating + Bonding Agent), ZCPB (Non-thermal Plasma + Tribochemical Silica Coating + Bonding Agent), in feldspathic porcelain main group; F0 (No Surface Treatment), FP (Non-thermal Plasma), FA (Hidrofloric acid), FAP (Hidrofloric acid + Non-thermal Plasma), FAB (Hidrofloric acid + Bonding Agent), FPB (Non-thermal Plasma + Bonding Agent), FAPB (Hidrofloric acid + Non-thermal Plasma + Bonding Agent) subgroups were created. Surface roughness measurements were made with a profilometer, and surface contact angle measurements were made with a goniometer in all groups. After surface treatments were applied, the specimens were repaired with a porcelain repair kit and the shear bond strength test was applied in a universal test machine. Fractured specimens were examined using a stereomicroscope and classified according to fracture types. One-way ANOVA was used for statistical evaluation and Tukey test was used as multiple comparison test (α=0.05).