Total parenteral nütrisyonun çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde kan üre azotu ve kreatinin değerlerine etkisi
The effect of total parenteral nutrition on blood urea nitrogen and creatinine values in very low birth weight
- Tez No: 707389
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SELDA BAYRAKCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Prematürite ve çok düşük doğum ağırlığı (ÇDDA) yenidoğanın önemli mortalite ve morbidite sebeplerindendir. Enteral beslenmeye erken başlanması ve tam enteral beslenmeye geçiş zamanı bu morbiditeler nedeniyle tartışmalıdır. Bu çalışmada bir yandan ÇDDA bebeklerin enteral beslenmeye erken geçiş süreci ve bununla ilişkili etkenlerin incelenmesi planlanmıştır. Bir yandan da henüz immatür olan böbreğin çeşitli fizyolojik uyum süreçleri devam ederken total parenteral nutrisyon (TPN) desteğinden enteral beslenmeye geçiş döneminde böbrek fonksiyonları, tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) ve BUN/kreatinin oranlarının değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli retrospektif çalışmaya Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları yenidoğan yoğunbakım ünitesinde 1 Ocak-31 Aralık 2020 tarihleri arasında, 1500 gram ve altında dünyaya gelen 168 yenidoğan dahil edilmiştir. Hastaların TPN öncesindeki, sırasındaki ve sonrasındaki kan üre azotu (BUN), serum kreatinin, BUN/kreatinin oranı kaydedilmiştir ve takiplerinde tam enteral beslenmeye geçiş süresine göre iki gruba ayrılmışlardır. Grup 1 erken tam enteral grup olarak belirlendi. Grup 2 ise postnatal 14. günden sonra tam enteral beslenmeye geçebilen ve ön planda TPN desteği alan grubu ifade etmektedir. Kreatinin1 ve BUN1 değerleri yaĢamın ilk 48 saatinde, 2 değerleri 48 saat-7 gün arasında, 3 değerleri 7 gün-1 ay arasında, 4 değerleri ise birinci aydan sonraki değerlerdi. Erken tam enteral beslenme olarak yaşamın ilk 14 gününde 150 ml/kg/gün hacminde enteral yoldan beslenme kabul edildi. Erken enteral beslenmeye karşın TPN desteği alan hastaların böbrek fonksiyon testleri; BUN, kreatinin, BUN/kreatinin ve eGFR değerleri ile çeşitli morbiditeleri ve bunların tam enteral beslenmeye geçiş sürecine etkileri incelenmiştir. Bulgular: Enteral beslenmeye başlangıç zamanının ortanca değeri 1 (1-11) gün, tam enteral beslenmeye geçiş zamanının ortanca değeri 15 (5-124) gündü. 168 bebekten 7‟si tam enteral beslenmeye geçemeden exitus (ex) oldu. Kalan 161 bebeğin 79‟unda (%49,1) erken tam enteral beslenme (0-14 gün), 82‟sinde (%50,9) ise gecikmiş tam enteral beslenme saptandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Prematurity and very low birth weight (VLBW) are important causes of mortality and morbidity in the newborn period. The timing of early enteral feeding and full enteral feeding are also controversial because of the morbidities of the newborn period. In this study, it was planned to examine the early transition process of VLBW infants to enteral feeding and the associated factors. Also, the kidney functions, estimated glomerular filtration rate (eGFR) and BUN/creatinine ratios during the transition period from total parenteral nutrition (TPN) to enteral nutrition, while various physiological adaptation processes of the still immature kidney were going on, were evaluated. Materials and Methods: The study was carried out between January 2020- December 2020. In this single-center retrospective study, 168 newborns with a birth weight of 1500 grams or less in 2020 in Ankara City Hospital Neonatal Intensive Care Unit were evaluated. Enteral nutrition with a volume of 150 ml/kg/day in the first 14 days of life was accepted as early full enteral nutrition. The subjects were divided into two groups according to the transition time to full enteral nutrition. Group 1 was determined as the early full enteral nutrition group. Group 2, on the other hand, referred to the group that was switched to full enteral nutrition after the postnatal 14th day and received TPN. Blood urea nitrogen (BUN), serum creatinine, BUN/creatinine ratios were recorded before, during and after TPN. Creatinine and BUN levels were checked in the in the first 48 hours of life (Creatinine1 and BUN1), between postnatal 48 hours and 7 days (Creatinine2 and BUN2), between postnatal 7 days and 1 month (Creatinine3 and BUN3), and after the first month of life (Creatinine4 and BUN4). Renal function tests of patients that received TPN or early enteral feeding; BUN, creatinine, BUN/creatinine and eGFR values and various morbidities and their effects on the transition to full enteral nutrition were compared. Results: The median value of initiation of enteral feeding was 1 (1-11) days, and the median value of transition to full enteral feeding was 15 (5-124) days. 7 out of 168 babies died without receiving full enteral feeding. Early full enteral feeding was given to 79 (49.1%) of the remaining 161 infants (0-14 days), and delayed complete enteral feeding was given to 82 (50.9%) infants.