Taekwondo sporcularında COVID-19 korku durumumun fiziksel aktivite ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of my COVID-19 fear status on physical activity and quality of life in taekwondo athletes
  1. Tez No: 707404
  2. Yazar: ZEYNEP BAYKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Taekwondo sporcularında Covid-19 korkusunun yaşam kalitesi ve fiziksel aktivite düzeylerine etkilerini belirlemek amaçıyla yapıldı. Araştırma, 155'i kadın ve 184'ü erkek katılımcı olmak üzere toplam 344 taekwondo sporcusunun gönüllü katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmada“Covid-19 Korkusu Ölçeği”,“Uluslar arası Fiziksel Aktivite Anketi”ve“SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanıldı. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği test edildi ve normal dağılım gösteren verilerin iki gurup arası karşılaştırmasında Bağımsız Örneklemler için t-Testi, ikiden fazla gurup karşılaştırmalarda tek yönlü Varyans Analizi(ANOVA) ve anlamlı ANOVA sonuçları için takip testi olarak Bonferroni testi ve değişkenler arası ilişkiyi incelemek için ise Pearson Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Verilerin normal dağılım göstermediği durumlarda ise, iki gurup arası karşılaştırmalı analizlerde Mann-Whitney U testi kullanıldı. Araştırmada, Covid-19 hastalığını hafif geçiren sporcuların, orta düzeyde geçirmiş olanlara göre“şiddetli fiziksel aktivite”düzeyleri daha fazla ve hastalığı orta seviyede geçiren sporcuların da“oturma süreleri”, hafif geçirenlere göre daha yüksek bulundu. Hastalığı hafif düzeyde geçirmiş olan sporcuların hastalığı orta ve yüksek düzeyde geçirenlere göre sosyal işlevsellik yönünden daha iyi durumda olduğu tespit edildi. Yeterli fiziksel aktivitesi olan taekwondo sporcularının düşük fiziksel aktivite düzeyi ve fiziksel olarak aktif olmayan sporcular karşısında daha iyi“canlılık/vitalite”, düşük fiziksel aktivitesi olan taekwondoculardan da daha iyi“mental sağlık”düzeyi ve daha az "Covid-19 korkusu yaşadıkları tespit edildi. Sporcuların yaşları ile pandemi sürecinde antrenman yaptıkları gün sayısı, fiziksel aktivite ve genel sağlık boyutları arasında negatif yönlü ilişki bulunurken, yaşları ve Covid-19 korkuları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. Pandemi sürecinde antrenman yapılan gün sayısı ile canlılık/vitalite, mental sağlık ve sosyal işlevsellik boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edildi. Pandemiden önce antrenman yapılan gün sayısı ile sosyal işlevsellik boyutu arasında pozitif yönde ilişki bulunurken, Covid-19 korkusu ile fiziksel rol güçlüğü ve emosyonel rol güçlüğü boyutluları arasında negatif yönlü ilişki tespit edildi. Sonuç olarak, pandemi sürecinde taekwondo sporcularında Covid-19 korkusunun yaşam kalitesini olumsuz etkilediği ve yaş arttıkça Covid-19 korkusunun daha fazla yaşandığı tespit edildi. Ayrıca Covid-19 hastalığını orta düzeyde geçiren sporcuların fiziksel aktivite düzeylerinin de azaldığı belirlendi. Küresel bir salgın olarak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 hastalığına karşı bireylerin olduğu kadar sporcuların da psikolojik olarak olumsuz etkilenmemeleri için gerekli tedbirlerin alınması ve bu konuda psikolojik destek birimlerinin ve spor merkezlerinin hizmet vermesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of fear of Covid-19 on quality of life and physical activity levels in Taekwondo athletes. The research was carried out with the voluntary participation of a total of 344 taekwondo athletes, 155 women and 184 men.“Covid-19 Fear Scale”,“International Physical Activity Questionnaire”and“SF-36 Quality of Life Scale”were used in the research. It was tested whether the data were normally distributed, and the t-Test for Independent Samples was used to compare the normally distributed data between two groups, a one-way Analysis of Variance (ANOVA) for more than two group comparisons, and the Bonferroni test as a follow-up test for significant ANOVA results and to examine the relationship between variables. Pearson Correlation Coefficient was used. In cases where the data did not show normal distribution, the Mann-Whitney U test was used for comparative analyzes between the two groups. In the study, it was found that athletes who had mild Covid-19 disease had higher levels of“vigorous physical activity”than those who had moderate, and athletes who had moderate disease had higher“sitting times”than those who had mild. It was determined that the athletes who had mild disease were in a better condition in terms of social functionality than those who had moderate and high disease. It was determined that taekwondo athletes with sufficient physical activity experienced better“vitality/vitality”against low physical activity level and physically inactive athletes, better“mental health”level and less“Covid-19 fear”than taekwondo players with low physical activity. While there was a negative relationship between the age of the athletes and the number of days they trained during the pandemic process, physical activity and general health dimensions, a positive significant relationship was found between their age and fears of Covid-19. It was determined that there were positive and significant relationships between the number of days of training during the pandemic process and the dimensions of vitality/vitality, mental health and social functionality. While there was a positive relationship between the number of training days before the pandemic and the social functionality dimension, a negative relationship was found between the fear of Covid-19 and the physical role difficulty and emotional role difficulty dimensions. As a result, it has been determined that the fear of Covid-19 negatively affects the quality of life in taekwondo athletes during the pandemic process and the fear of Covid-19 is experienced more as the age increases. In addition, it was determined that the physical activity levels of the athletes who had a moderate level of Covid-19 disease decreased. It is thought that it is important to take the necessary measures to prevent the covid-19 disease, which affects the whole world as a global epidemic, not to be affected psychologically, as well as to the athletes, and to provide psychological support units and sports centers in this regard.