Sağlık çalışanlarında iş doyumu düzeyi ve ilişkili faktörler
Job satisfaction level in healthcare professionals and relevant factors
- Tez No: 707416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYDIN SAYILAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarında iş doyumu düzeyini ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmanın evrenini bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 400 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veri toplama döneminde aktif olarak görev yapan ve ulaşılabilen, araştırmaya katılmayı kabul eden 216 sağlık çalışanı örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından oluşturulan bilgi formu ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılıma sahip verilerde de niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız t testi, 2'den fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan zamanı bulmak için Bonferroni kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların içsel doyum puanı 3.35±0.70 olup orta düzey, dışsal doyum puanı 2.86±0.80 olup düşük, genel doyum puanı 3.15±0.68 olup orta düzey bulunmuştur. Çalışma sonucunda erkeklerde, çocuğu olanlarda, eğitim durumu doktora olanlarda, ekonomik durumu orta ve yüksek olanlarda, ünvanı hekim olanlarda, haftalık çalışma süresi 45 saat altında olanlarda ve sürekli gündüz çalışanlarda, mesleğini ve çalıştığı birimi sevenlerde iş doyumu yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine job satisfaction level in healthcare professionals and relevant factors. The target population of the study comprised 400 healthcare professionals working in a training and research hospital. 216 healthcare professionals who actively performed duty during the data collection process, could be reached and agreed to take part in the study constituted the sample. In collection of the data the study used an information form created by the researchers in line with the literature and the Minnesota Job Satisfaction Scale. The data acquired in the study was analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. In the normally distributed data the study used the independent samples t-test for the difference between two independent groups in comparing the quantitative data and the one-way analysis of variance in comparing more than two groups. In case a difference was found, the study used the Bonferroni to find the time causing the difference. As a result of the study the healthcare professionals' internal satisfaction score was 3.35±0.70, external satisfaction score was 2.86±0.80 and general satisfaction score was 3.15±0.68. The study found job satisfaction to be higher in the healthcare professionals who were male, had children, had a doctorate, had moderate and high financial status, were physician, working less than 45 hours per week and always worked the day shift, loved their profession and unit.