Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Merkez ilçelerin toplum sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Ankara Public Health and Central Office district community health centers of of healthy living health care personnel working evaluation form of conduct
  1. Tez No: 428990
  2. Yazar: FATMA EMEL ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada 2015 yılında Ankara HSM ve merkez ilçede bulunan 7 adet (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Keçiören, Mamak, Sincan ve Yenimahalle) TSM'de çalışan sağlık personelinin Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ankara HSM'de toplam 294 kişi, TSM' lerde ise toplam 539 kişi görev yapmaktadır. Genel toplam 833 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya sağlık çalışanlarının tümü dahil edilmiş olup, örnekleme yapılmamıştır. Çalışmaya alınan kişi sayısı toplam 711 kişidir.. Genel toplamın %85,35'ine ulaşılmıştır. Araştırmada veri kaynağı olarak ''Sağlıklı Yaşam Biçimini Değerlendirme-II'' veri toplama formu kullanılmış olup tanımlayıcı tipte bir araştırmadır . Bu çalışma, yaşları 20-63 arasında olan yaklaşık %30'u ebe, %70 'i kadın, %80'i evli, %50'si üniversite mezunu, %65'i TSM'de çalışmakta olan 711 sağlık çalışanına yapılmıştır.. Yarısı normal kilolu olup, obezite en çok lise mezunu ve sağlık memurlarında görülmektedir. Yaş ilerledikçe obezite sıklığı artmaktadır. Sigara (%29) ve alkol (%15) kullanma sıklığı Türkiye geneli ile benzerlik göstermektedir. %23'ü mamografi ve %40'ı pap-smear yaptırmış olup, çok az bir kısmı kolonoskopi (%3) ve gaitada gizli kan (%6) yaptırmıştır. Yaklaşık %50'si son bir yıl içinde genel sağlık kontrolü, %60'ı ise son 6 ay içinde diş hekimi kontrolü yaptırmıştır. Çoğunluğu (%90) kan basıncı, kan şekeri ve kan kolesterolü kontrolü yaptırmışlardır. %70'i Hepatit B'ye karşı aşı yaptırmış/bağışık olup, son 10 yıl içinde yaklaşık yarısı tetanoz aşısı yaptırmıştır. SYBD ölçeği toplam puan ortalaması 128,28 ± 19,20 olarak orta düzeyde bulunmuştur. En yüksek puanı tinsellik. en az puanı ise fiziksel aktivite grubuna vermişlerdir. Fiziksel aktivite, beslenme ve stres yönetimi puanları yaş ilerledikçe artmaktadır. Erkeklerde fiziksel aktivite ve stres yönetimi, kadınlarda ise sağlık sorumluğu puanları daha yüksek bulunmuştur. Fiziksel aktivite puanı düşük kilolu ve obezlerde daha düşük saptanmıştır. Tinsellik ve kişilerarası ilişki puanları boşanmışlarda daha düşük bulunmuştur. Çocuğu olanlarla olmayanlar arasında hiçbir fark saptanmamıştır. Tüm gruplarda en düşük puanı lise mezunları almıştır. Eğitim seviyesi yükseldikçe puanlarda artmaktadır. Meslek grupları arasında hiçbir fark saptanmamıştır. Fiziksel aktivite, beslenme ve toplamda en düşük puanı 10 yıl ve altı çalışanlar almıştır. Çalışma süresi arttıkça tüm puanlarda artış görülmektedir. Sağlık sorumluluğu, beslenme, kişilerarası ilişkiler ve stres yönetimi gruplarında en düşük puanı 4000-5000 TL geliri olanlar almıştır. Sigara kullananlarda sağlık sorumluluğu düşük bulunmuştur. Sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite, stres yönetimi ve toplamda alkol kullanmayanlar daha düşük bulunmuştur. Kronik hastalığı olanlarda fiziksel aktivite puanı daha düşüktür. Bu çalışmada katılımcılara uygulanan SYBD-II ölçeğine göre en düşük puanı aldıkları fiziksel aktivitenin arttırılması için çalıştıkları kurumlarda boş zamanlarında fiziksel aktivite yapabilecekleri alanlar oluşturulması, ayrıca işyerinde daha dengeli ve sağlığı koruyucu beslenmenin sağlanması, stressiz bir iş ortamının sağlanması, sigara içilmemesi konusunda teşvik edilmesi ve konuya yönelik eğitim programları yapılması, sağlık hizmetlerini daha kolay alabilmelerinin sağlanması, yürütülen sağlık tarama programlarından tüm sağlık çalışanlarının da faydalandırılmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, in 2015, Ankara HSM and centers in district 7 (Altındağ, Çankaya, Çankaya, Çankaya, Mamak, Sincan and Yenimahalle) of TSM in employee health personnel aimed to evaluate the Healthy Lifestyle Behaviors. HSM 294 people in Ankara, TSM 's mission is also making the total 539 people. General consists of 833 people. All of the research has been included in the health care workers, it was not sampled. The number of people in the study a total of 711 people .. Overall total has reached 85.35%. as a data source in the study 'Healthy Lifestyle Assessment-II' is a data collection form used is descriptive research. In this study, approximately 30% of midwives aged between 20-63, 70% female, 80% were married, 50% of university graduates, 711 health care workers who are made to work in 65% of TSM .. half of them are of normal weight, obesity is seen in most high school graduates and health officials. The prevalence of obesity increases with age. Smoking (29%) and alcohol (15%) is similar to the frequency of use of Turkey in general. 23% for mammography and Pap smear has built 40%, a very small part of the colonoscopy (3%) and fecal occult blood (6%) was built. Approximately 50% of the general checkup in the past year, and 60% control of the dentist has done in the last 6 months. The majority (90%), blood pressure, blood sugar and blood cholesterol control they have. 70% have been vaccinated against hepatitis B / immunity is nearly half over the past 10 years has done a tetanus vaccination. HPLP total mean score was found as 128.28 ± 19.20 moderate. Highest score spirituality. The minimum score gave the physical activity group. Physical activity, nutrition and stress management is increasing with age points. physical activity and stress management in men, while in women the responsibility of health scores were higher. Physical activity scores were lower than in the underweight and obese. Spirituality and interpersonal relationship scores were significantly lower in divorced. No difference was detected between the haves and the child. All groups received the lowest grades for high school graduates. Education levels are increasing in the higher points. No difference was found between occupational groups. Physical activity, nutrition and lowest points total in 10 years and has six employees. Working time has increased in all points increases. Responsibility for health, nutrition, the lowest score in interpersonal relationships and stress management group, which has received income per 4000-5000. Responsibility for the health of smokers was lower. Health responsibility, physical activity, stress management and overall were lower than those who do not use alcohol. physical activity score is lower than in those with chronic diseases. In this study, participants treated HPL-II scale according to the lowest physical activity they get points in the institutions they work to increase their leisure time to create an area where they can make physical activity, as well as a more balanced and health provision of preventive nutrition in the workplace, ensuring a stress-free business environment, to encourage no smoking and subject to made programs for education, enabling people to get easier for health care, injuries of all health workers carried out the health screening programs is required.