The effects of 5-aminoimidazole-4-carboxamide ribonucleotide (Aicar) on mitochondrial (Cardio)myopathy
5-aminoimidazol-4-karboksamid ribonükleotit (Aicar)'in (Kardiyo)miyopati üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 909270
  2. Yazar: BENGİ BEKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ANIL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sağlıklı mitokondriler, ATP üretimindeki iyi bilinen rollerinin yanı sıra hücrelerin homeostazının korunması için de gereklidir. İşlevsiz mitokondriler, mitokondriyal hastalıklara yol açar ve çoğunlukla kalp ve iskelet kası gibi yüksek enerji düzeyi gerektiren dokuları etkiler. Mitokondriyal kardiyomiyopati ve mitokondriyal miyopatiyi modellemek amacıyla, kalp ve iskelet kasına özgü (hmKO) ve sadece iskelet kasına özgü (mKO) mitokondriyal aspartil-tRNA sentetazı (DARS2) silinmiş fareler kullandık. Çalışmamızda, bu fare modellerin semptomlarını hafifletmek amacıyla günlük 5-aminoi-midazol-4-karboksamidribonükleotid (AICAR) enjeksiyonu yoluyla AMPK aktivasyonu ve mitokondri miktarını arttırmayı amaçladık. Fenotipik semptomlarda bir iyileşme gözlenmedi; ancak, moleküler düzeyde, hmKO ve mKO modellerinin sırasıyla kalp ve iskelet kasındaki mitokondriyal biyogenez, metabolik aktivite, mitokondriyal entegre stres yanıtı ISRmt ve makro-otofaji belirteçlerinin ekspresyonlarını karşılaştırarak dokuya özgü yanıtlar tespit ettik. mKO farelerde mitokondriyal biyogenez belirteçlerinde bir artış, glikoz ve lipid metabolizmasında bir iyileşme, ATP seviyelerinde yükselme ve makro-otofajide bir artış olduğunu tespit ettik. Ancak hmKO farelerin kalp dokusunda mitokondriyal biyogenez belirteçlerinde azalma, glikoz metabolizmasına geçiş, ATP seviyelerinde azalma ve makro-otofajiye karşı potansiyel bir blokaj gözlemledik. Bu dokuya özgü AICAR tepkilerinin, makro-otofajinin işlevsel durumuna bağlı olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Healthy mitochondria are essential for maintaining cellular homeostasis, in addition to their well-known role in ATP production. Dysfunctional mitochondria cause mitochondrial diseases, primarily affecting tissues that require high energy levels such as cardiac and skeletal muscle. To model mitochondrial cardiomyopathy and mitochondrial myopathy, we used mice with tissue-specific knockout of mitochondrial aspartyl-tRNA synthetase (DARS2) in a heart- and skeletal muscle-specific (hmKO), and skeletal muscle-specific (mKO) manner, respectively. The study aimed to alleviate the symptoms of these models by daily injections of 5-aminoimidazole-4-carboxamide ribonucleotide (AICAR), which activate AMPK and increase mitochondrial mass. There was no mitigation of phenotypic symptoms; however, at the molecular level, we detected tissue-specific responses by comparing the expression of markers for mitochondrial biogenesis, metabolic activity, mitochondrial integrated stress response ISRmt, and macro-autophagy in the heart and skeletal muscle of the hmKO and mKO mice, respectively. We report an increase in mitochondrial biogenesis markers, a boost in glucose and lipid metabolism, increased ATP levels, and an increase in macro-autophagy in the skeletal muscle of mKO mice. However, in the hearts of the hmKO mice, there was a decrease in mitochondrial biogenesis markers, a shift towards glucose metabolism, decreased ATP levels, and a potential blockade to macro-autophagy. We conclude that the differential responses to AICAR between tissues may be attributed to the functional status of macro-autophagy.