Farklı seviyelerdeki obezitenin solunum sistemi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different levels of obesity on the respiratory system
  1. Tez No: 707474
  2. Yazar: ALİHAN BİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda obezitenin solunum sistemi üzerinde yarattığı etkileri, normal kilolu ve fazla kilolu bireylerle çok yönlü olarak karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 100 birey dahil edildi. Bireyler BKİ değerlerine göre 5 farklı gruba ayrıldı. Bireylerin kişisel bilgileri demografik bilgi formu ile kayıt altına alındı. Vücut kompozisyonu, antropometrik ölçümler, vital bulgular, göğüs çevre ölçümleri, spirometrik ölçümler, solunum kas gücü, alt ve üst ekstremite kas gücü, kavrama kuvveti ölçümü, yorgunluk, dispne, yaşam kalitesi ve egzersiz algısı değerlendirmeleri yapıldı. Gruplar arası kıyaslamada yaş, boy ve cinsiyet değerlerinde anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Vücut kompozisyonu parametrelerinin obez gruplar aleyhine daha yüksek olduğu bulundu (p0,05). Göğüs çevre ölçümü sonuçlarında gruplar arasında anlamlı farklar elde edildi (p0,05). Solunum kas kuvveti sonuçlarında, gruplar arası anlamlı farklar saptandı (p0,05). Yorgunluk değerinde anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to compare the effects of obesity on the respiratory system with those of normal weight and overweight individuals. 100 individuals who met the inclusion criteria were included in the study. Individuals were divided into 5 different groups according to their BMI values. The personal information of the individuals was recorded with the demographic information form. Body composition, anthropometric measurements, vital signs, chest circumference measurements, spirometric measurements, respiratory muscle strength, lower and upper extremity muscle strength, grip strength measurement, fatigue, dyspnea, quality of life, and exercise perception were evaluated. In the comparison between the groups, no significant difference was observed in age, height, and gender values (p>0,05). Body composition parameters were found to be higher in obese groups (p0,05). There were significant differences between the groups in chest circumference measurement results (p0,05). There were significant differences between the groups in respiratory muscle strength results (p0,05).