Açık kalp cerrahisinde peroperatif hemofiltrasyon kullanımının etkileri
The effects of the use of peroperative hemofiltration in open heart surgery
- Tez No: 707478
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Açık kalp cerrahisi sırasında kardiyopulmoner bypassın (KPB) da etkisiyle çeşitli derecelerde volüm yükü meydana gelmektedir. Meydana gelen volüm yükü ise tabi ki renal yoldan düzeltilmeye çalışılır. Ancak renal fonksiyonların çok da iyi olmadığı bazı hastalarda bu yükten kurtulmak için akla gelen ilk tedavi seçeneği ise kolaylıkla KPB'a entegre edilebilen hemofiltrasyondur (HF). Çeşitli fizyopatolojik etkileri olan HF'nun koroner bypass yapılan hastalar üzerindeki etkilerini araştırdık. METOT: İzole koroner bypass ameliyatı yapılan 198 hasta HF yapılmayanlar (99 hasta) kontrol grubu, HF yapılanlar (99 hasta) ise çalışma grubu olarak ayrıldı. Hastalar preoperatif, operatif ve postoperatif veriler açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Her iki grup arasında preoperatif ve operatif veriler açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0,05). Gruplar kan parametreleri açısından karşılaştırıldığında ise hem postoperatif kreatin, BUN seviyeleri hem de kreatin-BUN preop-postop değişimi hemofiltrasyon grubunda daha yüksek olduğu görüldü (p˂0,05). Ayrıca postoperatif hemoglobin ve trombosit düşüşü de HF grubunda istatistiksel olarak daha yüksek bulundu (p˂0,05). Benzer şekilde postoperatif nörolojik komplikasyon görülme oranı, diyaliz ihtiyacı, ventilatörden ayrılma süresi ve taburculuk süresi de HF grubunda daha yüksekti. SONUÇ: Açık kalp cerrahisinde HF kullanımı mevcut sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda son derece dikkatli bir şekilde kullanılması gereken bir prosedürdür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: During open heart surgery, various degrees of volume load occur with the effect of cardiopulmonary bypass (CPB). The resulting volume load is of course tried to be corrected by the reanl route. However, in some patients whose renal functions are not very good, the first option that comes to mind to get rid of this burden is hemofiltration (HF), which can be easily integrated into CPB. We investigated the effects of HF, which has various pathophysiological effects, on patients who underwent coronary bypass. METHODS: 198 patients who underwent isolated coronary bypass surgery were divided as the control group (99 patients) without HF, and those who underwent HF (99 patients) as the study group. The patients were compared in terms of preoperative, operative and postoperative data. RESULTS: There was no statistical diffrence between the two groups in terms of preoperative and operatie data (p>0.05).