Suriyeli özel eğitim öğrencilerinin karşılaştıkları sorunlara dairöğretmen ve idareci görüşlerinin incelenmesi
Examination of teacher's and administrative's opinions on the problems faced by Syrian special education students
- Tez No: 707477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı nedeniyle ülkelerini terk eden milyonlarca insan Türkiye'ye sığınmıştır. Bunlardan bir kısmının ikamet ettiği Antakya'daki özel eğitim öğrencilerinin yaşadıkları veya deneyimledikleri eğitim meseleleri, idareci/öğretmen perspektifinden incelenmiştir. Böylece eğitimde“dezavantajlı grup”olarak nitelendirilen öğrencilerin eğitim aşamalarında karşılaştıkları sorunlara bilimsel bir açıdan yaklaşılmıştır. Özel eğitim öğrencileriyle ilgili pek çok araştırma bulunmasına rağmen, Suriyeli göçmen özel gereksinimli öğrencilere dair çalışmaların yetersizliği bu tezin yazılma gerekliliğini ve amacını ortaya koymuştur. Çalışmanın evrenini Antakya'da bulunan özel gereksinimli Suriyeli öğrencilerin yer aldığı beş okul oluşturmaktadır. Bu okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlere 21 sorudan oluşan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”düzenlenmiştir. Elde edilen nitel veriler doküman analiziyle yorumlanmıştır. Bunun sonucunda odak grubun verdiği cevaplardan; Suriyeli özel eğitim öğrencilerinin en büyük probleminin Türkçe bilmemekten kaynaklanan sorunlar olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Millions of people, who left their country due to the Syrian civil war that started in 2011, sought refuge in Turkey. The educational issues experienced or experienced by special education students in Antakya, where some of them reside, were examined from the perspective of the administrator/teacher. Thus, the problems faced by the students, who are described as the“disadvantaged group”in education, were approached from a scientific point of view. Although there are many studies on special education students, the inadequacy of studies on Syrian immigrant students with special needs has revealed the necessity and purpose of writing this thesis. The universe of the study consists of five schools in Antakya with Syrian students with special needs. A“Semi-Structured Interview Form”consisting of 21 questions was prepared for the administrators and teachers working in these schools. The qualitative data obtained were interpreted by document analysis. As a result of the answers given by the focus group; It has been understood that the biggest problem of Syrian special education students is the problems arising from not knowing Turkish.