Legal aspects of exploitation contracts in the area
Sahadaki işletme sözleşmelerinin hukuki yönleri
- Tez No: 707481
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsanlığın potansiyel mineral kaynak arayışları derin deniz yatağında yer alan mineral kaynaklarını çıkarmaya teşvik etmektedir. Uluslararası Deniz Yatağı Otoritesi birçok keşif sözleşmesi yapmış ve bir sonraki adım olan çıkarma aşamasının yakında gerçekleşme ihtimali vardır. Sadece devlet veyahut devlet destekli kurumlar değil özel hukuk kişileri de derin deniz madenciliği aktivitelerine artarak katılım sağlamaktadır. Ticari üretimin başlaması bu alanda düzenlemelerin kabul edilmesine bağlıdır. Bu amaçla Uluslararası Deniz Yatağı Otoritesi paydaşlarla birlikle Tasarı İşletme Düzenlemelerini tamamlamaya çalışmaktadır. İşletme faaliyetlerinin özel aktörlere yükleyeceği ekonomik yatırımın büyüklüğü, büyük bir risk ve ciddi bir sorumluluk altında kalma tehlikesi ve çevreninin etkili bir şekilde korunmasının sağlanması için öngörülebilir bir hukuki rejim kurulmalıdır. Bu çalışma özel hukuk kişilerinin bu alana artan ilgisini de göz önüne alarak, çıkarma sözleşmelerine hâkim olacak hukuki rejimi incelemeye çalışmaktadır. Bu minvalde sözleşme kapsamında sözleşme taraflarının ve sponsor devletin borçları ve bu borçlardan doğabilecek sorumlulukları incelenmiştir. Bu çalışma, UNCLOS, Uygulama Anlaşması ve Taslak İşletme Düzenlemeleri de dahil olmak üzere çıkarma sözleşmelerine hâkim olacak yasal rejimi genel bir çerçeve kapsamında incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca özel aktörlerin bakış açısından, sözleşme kapsamında sağlanan uyuşmazlıkların çözüm yollarına değinilmiştir. Son olarak, bu çalışma, işletme faaliyetleri için sunulan yasal rejimi sağlamlaştırmak için çeşitli öneriler sunarak sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The everlasting search for possible mineral resources by humanity gives the motive to extract minerals from the deep seabed. The International Seabed Authority has concluded a number of exploration contracts, and there is a possibility that the next step, the exploitation phase, will take place in the near future. Not only government or state-sponsored entities, but also private actors have been increasingly participating in activities in the Area. Commencement of commercial production depends on the presence of regulations for exploitation activities. For this purpose, International Seabed Authority has been working with stakeholders to finalize the Draft Exploitation Regulations. A predictable legal regime should be put in place due to the substantial investment needed to perform exploitation activities by private entities and shield them from tremendous risk and massive liability as well as to provide effective protection and preservation of the marine environment. This study aims to examine the legal regime that will dominate the exploitation contracts including the UNCLOS, Implementation Agreement and Draft Exploitation Regulations. During this examination, the perspective of private actors as contractors has been assessed by taking into account their growing interest in this field. In this vein, obligations and liabilities of the contracting parties and the sponsoring state within the scope of the contract are evaluated. Furthermore, settlement of disputes in the perspective of the private entities under the exploitation contract was touched upon. Finally, this study concludes by presenting a number of further suggestions to robust the legal regime presented for the exploitation regulations.