Sakarya bölgesi eczanelerinde yer alan doğal kaynaklı zayıflama ürünlerinin incelenmesi
Revi̇ew of natural weight loss products in pharmacies of Sakarya region
  1. Tez No: 707482
  2. Yazar: HASAN KORHAN DERİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL YAZICI TÜTÜNİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda yapılan klinik çalışmalara bakıldığında, tüm dünyada obezite ve fazla kilo (vücut kütle endeksinden fazla kiloya sahip olma) oranı oldukça hızlı bir şekilde artmaktadır. Ülkemizde yapılan son çalışmalarda ise yine dünya verilerine paralel olarak özellikle genç yaşta obezitenin yaygın bir sorun haline geldiği gözlemlenmiştir. Kilo kaybını hızlandırmak veya kiloyu düzenlemek için sentetik ilaçlara alternatif tüm dünyada yaygın bir şekilde farmakognozik yaklaşımlar uygulanmaya başlanmıştır. Bitkilerin tıbbi amaçlı kullanımı, oldukça fazla hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde terapötik kullanımlarını test eden etnobotanik ve etnofarmakolojik yaklaşımlarla birlikte mümkün olmaktadır ve bunlar sonucunda kilo vermeye yardımcı birçok ürün piyasada kendine yer edinmiştir. Bu çalışmada da Sakarya ili eczanelerinde kilo vermeye yardımcı bitkisel destekli ürünlerin içeriğine ve küresel olarak kilo vermeye yardımcı bitkilere dair detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. Ayrıca Sakarya ili eczaneleriyle bir anket çalışması yapılarak ürünlerin ulaşım kanallarına, değişkenliklerine ve danışanların karakteristik özelliklerine dair değerli bilgiler edinilmiştir. Bu ürünlerin güvenirliğini arttırmak adına piyasada bulunan ürünlerin içerisinde bulunan ve incelenen bitkiler üzerinde daha çok sayıda klinik ve ilaç etkileşim çalışmalarına ihtiyaç vardır. Ek olarak zayıflamaya yönelik piyasada bulunan bu gıda takviyeleri veya destek ürünler eczane dışında da satışı yapılabilen ve tanıtımı birçok yerde olan ürünler oldukları için denetim ve kontrollerinin sık yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the clinical studies conducted in recent years, the rate of obesity and overweight (having more weight than body mass index) is increasing rapidly all over the world. In recent studies conducted in our country, it has been observed that obesity has become a common problem, especially in young age, in parallel with world data. In order to accelerate weight loss or to regulate weight, pharmacognosic approaches have been widely used as an alternative to synthetic drugs all over the world. Medicinal use of plants is possible with ethnobotanical and ethnopharmacological approaches that test their therapeutic use in the treatment and prevention of many diseases, and as a result, many weight loss aids have gained a place in the market. In this study, a detailed literature study was carried out on the content of herbal supplements that help lose weight in Sakarya province pharmacies and the plants that help to lose weight globally. In addition, a survey study was conducted with the pharmacies of Sakarya province, and valuable information was obtained about the transportation channels of the products, their variability and the characteristics of the clients. In order to increase the reliability of these products, more clinical and drug interaction studies are needed on the plants that are in the products and examined in the market. In addition, since these nutritional supplements or support products on the market for weight loss are products that can be sold outside of the pharmacy and are advertised in many places, frequent inspections and controls are required.