Spor yöneticilerinin iş tatmini -Sakarya bölgesi uygulaması-
Jobs satisfaction of sport managers in Sakarya region
- Tez No: 93830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Spor yöneticiliği dünyada ve Türkiye'de oldukça yeni, fakat hızla gelişmekte olan bir iş alanıdır. Sağlıklı bir gelişme ancak, bilimsel araştırmalara dayandığı takdirde mümkündür. Bir spor yöneticisinin işiyle ilgili ihtiyaç ve isteklerinin karşılandığını algılaması, onun işine yönelik motivasyonunu artıracak, bununla birlikte üretkenliğini ve verimliliğini de yükseltecektir. Çalışmamızda Sakarya ilinde görev yapan spor yöneticilerine 20 sorudan oluşan Minnesota Satisfaction uygulanmıştır. Her soruyla ilgili şıkların değerlendirilmesinde sırasıyla 1, 2, 3, 4, 5 puanlar verilmiştir. Çalışmamıza 80 örnek birey katıldığı için, ölçeğin değerlendirilmesinde kullanılan puanlar da aynı oranda artmıştır. Çalışmamızda SPSS Paket İstatistik Programı kullanılmış ve frekans analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda en yüksek tatminin meslek boyutunda, en düşüğünün de ücret boyutunda olduğu görülmüştür. İş koşullan ve yönetim açısından da vasat bir tatmin söz konusudur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sport management is a new business interest growing rapidly in Turkey and all over the world. Scientific motivation is an important factor in the area of development of sport management. In this thesis different questions which have been based on Minnesote Satisfaction Criteria have been asked sport manegers in Sakarya. 1, 2, 3, 4 and 5 points have been assigned to each of the alternatives of every question. Points have been increaced relatively due to the number of attendees which are counted as 80 in this study. SPSS statistical program has been used and frequency analysis has been implemented. As a result the highest satisfaction has been observed in the area of profession and the lowest satisfaction has been observed in the area of salary. Working conditions and problems related to management have been observed moderate satisfaction. Meeting of sport manager's needs and demands related to the job will increase his motivation. Therefore productivity of manager will also increased. DOKÛMAJTTASYOM MEÜfflÖ