Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşirelerin hastane enfeksiyonlarına yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the knowledge level of nurses working at Kahramanmaraş Sütçü Imam University Health Practice and Research Hospital on hospital infections
  1. Tez No: 707546
  2. Yazar: SÜREYYA KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma hemşirelerin hastane enfeksiyonlarını önlemeye ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihte Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimi yapılmamış, araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler araştırmaya dahil edilmiş ve çalışma 269 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri 06.01.2021 ile 31.03.2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerine ilişkin 5 soru ve hastane enfeksiyonunu önlemeye yönelik 20 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Anket formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SHAPIRO-WILK (S-W) testi, QQ grafiği ve ölçek puanlarının çarpıklık-basıklık değerleri incelenmiştir. Çoklu grup karşılaştırmasında MANN-WHITNEY U testi ve KRUSKAL WALLIS testi kullanılmıştır. Çoklu grup analizinden sonra farkın kaynağı BONFERRONI ikili karşılaştırma yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin hastane enfeksiyonlarını önlemeye yönelik bilgi düzeyleri, yaşları ve bölümleri arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yoğun bakım üniteleri ve cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin diğer bölümlerde çalışan hemşirelere göre daha yüksek puanlara sahip oldukları belirlenmiştir. 26-30 yaş grubu ile 36 yaş ve üzerindekilerin diğer yaş gruplarına göre daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Hemşirelerin bilgi düzeylerine göre eğitim düzeyleri, cinsiyetleri ve meslekte geçirdikleri süre arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin bilgi düzeylerinin eğitim düzeyine göre farklılık göstermemesi, yaşa ve çalıştıkları bölüme göre değişkenlik göstermesi pratik eğitim ve uygulama konularında farklı eğitim tutumları olduğunu düşündürmektedir. Uygulama konularında hemşirelerin hastane enfeksiyonlarına yönelik eğitimleri gözden geçirilmeli ve farkındalık artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the knowledge levels of nurses about preventing nosocomial infections. The population of the research consisted of nurses working at Kahramanmaras Sütcü Imam University Health Practice and Research Hospital at the time of the study. No sample selection was made in the study, nurses who agreed to participate in the study were included, and the study was completed with 269 nurses. The data of the research were collected between 06.01.2021 and 31.03.2021. A questionnaire consisting of five questions on the socio-demographic characteristics of nurses and 20 questions on preventing hospital infection was used to collect the data. The questionnaire form was prepared by the researcher. In the evaluation of the data, the skewness-kurtosis values of the SHAPIRO-WILK (S-W) test, the QQ graph and the scale scores were examined. Multiple Group comparison MANN-WHİTNEY U test, and KRUSKAL WALLIS test was used. After multiple group analysis, the source of the difference was determined by the BONFERRONI binary comparison method. According to the results of the research, the differences between the knowledge levels, ages, and departments of the nurses on preventing nosocomial infections were found to be statistically significant. It was determined that nurses working in intensive care units and surgical clinics scored higher than nurses working in other departments. It has been observed that the 26-30 age group and those aged 36 and over have higher scores than the other age groups. There was no statistically significant difference between the education levels, genders, and the time spent in the profession compared to the knowledge levels of the nurses. As a result; the fact that there is no difference in the knowledge level of the nurses according to the education level, but the difference according to the age and the department they work, suggest that the educational attitudes of the nurses in the field of practice are different. In practice, the training of nurses on nosocomial infections should be reviewed and awareness should be raised.