Kalp akciğer pompası kullanmaksızın koroner bypass ameliyatına alınacak diyabeti olan ve olmayan aterosklerozlu olgularda doku faktörü anjiogenez ve eser element ilişkisinin incelenmesi
The relationship between tissue factor, angiogenesis and trace element in diabetic atherosclerotic patients WHO undergoing off-pump coronary bypass surgery
- Tez No: 707554
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİN EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Aterosklerozun anahtar/başlatıcı mekanizması, çeşitli nedenlerle gelişebilen endotel hasarıdır ve diyabet önemli bir tetikleyici faktör olarak öne çıkmaktadır. Diyabetin, endotel hasarına neden olma potansiyeline eşlik eden veya potansiyelini artıran önemli nedenlerinden biri eser element biyo-dengesinin bozulması ile artan oksidatif strestir. Çalışmamızın amacı, trombotik ve inflamatuar yanıtı görme açısından hemostaz, anjiogenez ve oksidatif stres değerlerinin kalp-akciğer pompasının – dilüsyonel etkisi olmaksızın- klinik korelasyonlarını araştırmaktır. Prospektif klinik çalışmamızda, kalp-akciğer pompası kullanılmadan, atan kalpte koroner bypas cerrahisi uygulanan, Euro Skor II risk sınıflandırmasına göre aynı risk grubunda seçilmiş -orta risk kategorisinde- 100 aterosklerotik olgu diabet durumuna göre eş sayıda iki gruba ve diyabet tipine göre de; T1DM (n=25) ve T2DM (n=25) iki alt gruba ayrıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası 3. günde alınan kan örneklerinden; TF, VEGF, homosistein, HbA1c, çinko, bakır, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), toplam oksidan/antioksidan kapasite (TOS/TAS), Nitrik oksit (NO) düzeyleri ile erken postoperatif klinik bulgular analiz edilerek sonuçlar literatür bulguları ile tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The key/initiating mechanism of atherosclerosis is endothelial damage that can develop for various reasons, and diabetes stands out as an important triggering factor. One of the important causes of diabetes that accompanies or increases its potential to cause endothelial damage is oxidative stress, which is increased by the disruption of trace element bio-balance. The aim of our study is to investigate the clinical correlations of hemostasis, angiogenesis and oxidative stress values of the heart-lung pump -without dilutional effect- in terms of seeing the thrombotic and inflammatory response. This prospective clinical study, 100 atherosclerotic patients who underwent coronary bypass surgery on the beating heart without using a heart-lung pump, were selected in the same risk group according to the Euro Score II risk classification- in the intermediate risk category- in two groups with equal numbers according to diabetes status and according to diabetes type; T1DM (n=25) and T2DM (n=25) were divided into two subgroups. From the blood samples taken on the 3rd day before and after the surgery; TF, VEGF, homocysteine, HbA1c, zinc, copper, malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), total oxidant/antioxidant capacity (TOS/TAS), nitric oxide (NO) levels and early postoperative clinical findings were analyzed and the results were literature findings discussed with.