Karadeniz'in Sinop Burnu bölgesinin fitoplankton kompozisyonu ve mevsimsel dağılımı
The composition and seasonal distribution of phytoplankton in the region of Sinop cape of the Black Sea, Turkey
- Tez No: 707577
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, Ocak 2002- Aralık 2003 tarihleri arasında Karadeniz'in Sinop Burnu bölgesindeki fitoplanktonun tür kompozisyonu ve mevsimsel dağılımı araştırılmıştır. Örnekleme süresince toplam 110 fitoplankton türü tespit edilmiştir. Bu sürede tür sayısı olarak dinoflagellatların (toplam tür sayısının % 55'i, 61 tür) her zaman diatomlardan (toplam tür sayısının % 38'i, 42 tür) daha zengin olduğu gözlenmiştir. Ocak 2002- Aralık 2002 dönemindeki bolluk ve biyokütle değerleri 1,22x105 hücre.l-1 ve 5571,948 µg.l-1, Ocak 2003- Aralık 2003 dönemindeki değerler ise 2,53x105 hücre.l-1 ve 3016,625 µg.l-1 olarak hesaplanmıştır. 2002 yılında dinoflagellatlar toplam yüzey deniz suyu bolluğunun % 44.03'ünü (5.3x104 hücre.l-1), diatomlar % 32.45'ini (3.9x104 hücre.l-1), 2003 yılında ise dinoflagellatlar toplam yüzey deniz suyu bolluğunun % 15.61'ini (3.97x104 hücre.l-1), diatomlar ise % 71'ini (1.8x105 hücre.l-1) oluşturmuşlardır. Araştırmada derinlik arttıkça dinoflagellatların ve diatomların litredeki hücre sayılarının azaldığı görülmüştür. Ayrıca yüzey deniz suyunda olduğu gibi diğer derinliklerde de dinoflagellatların litredeki hücre sayıları diatomlardan daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada Ocak-Aralık 2002 döneminde dinoflagellatlardan; Ceratium extensum, Ceratium furca, Ceratium fusus, Ceratium tripos, Dinophysis caudata, Prorocentrum compressum, Glenodinium paululum, Gyrodinium pingue, Peridinium sp., Protoperidinium steinii, Heterocapsa triquetra, Prorocentrum micans ve Scrippsiella trochoidea, diatomlardan Thalassionema nitzschioides, Pseudosolenia calcar-avis ve Chaetoceros sp., 2003 yılında ise dinoflagellatlardan; Ceratium furca, Ceratium tripos, Prorocentrum compressum, Gyrodinium pingue Protoperidinium granii, Protoperidinium steinii ve Prorocentrum micans, diatomlardan; Chaetoceros affinis, Chaetoceros sp., Ditylum brightwelli, Thalassionema nitzschioides, Pseudosolenia calcar-avis ve Proboscia alata türlerinin bolluk ve biyokütle miktarının en önemli kısmını oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this investigation, composition and seasonal distributions of phytoplankton have been studied in the Sinop Cape of the Black Sea in January 2002-December 2003. During sampling periods a total of 110 phytoplankton species were identified. In terms of species number dinoflagellates (55 % of total species, 61 species) were always richer than diatoms (38 % of total species, 42 species) in both sampling periods. The surface abundance and biomass values of January 2002- December 2002 period were 1.22x105 cell.l-1 and 5571.948 µg.l-1 respectively. The values of January 2003- December 2003 period were 2.53x105 cells.l-1 and 3016.625 µg.l-1 respectively. The dinoflagellate species were formed % 44.03 (5.3x104 cell.l-1) and the diatoms were formed % 32.45 (3.9x104 cell.l-1) in the surface water in 2002. The dinoflagellate species were formed % 15.61 (3.97x104 cell.l-1) and the diatoms were formed % 71 (1.8x105 cell.l-1) in the surface water in 2003. In this study it was observed that the distribution of dinoflagellates and diatoms decreased with depth. Furthermore, the abundance of dinoflagellates higher than those diatoms in the whole water column likes surface water. In this study January 2002- December 2002 period in the whole water column the most important part of abundance and biomass were formed by dinoflagellate species of Ceratium extensum, Ceratium furca, Ceratium fusus, Ceratium tripos, Dinophysis caudata, Prorocentrum compressum, Glenodinium paululum, Gyrodinium pingue, Peridinium sp, Protoperidinium steinii, Heterocapsa triquetra, Prorocentrum micans ve Scrippsiella trochoidea, by diatoms species of Thalassionema nitzschioides, Pseudosolenia calcar-avis and Chaetoceros sp. January 2003-December 2003 period in the whole water column the most important part of abundance and biomass were formed by dinoflagellate species of Ceratium furca, Ceratium tripos, Prorocentrum compressum, Gyrodinium pingue, Protoperidinium granii, Protoperidinium steinii and Prorocentrum micans, by diatoms species of Chaetoceros affinis, Chaetoceros sp., Ditylum brightwelli, Thalassionema nitzschioides, Pseudosolenia calcar-avis and Proboscia alata.