Jeneralize ve parsiyel epilepsili hastalarda EEG, BT, MRI ve SPECT bulguları
  1. Tez No: 70761
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
35 7.ÖZET Jeneralize ve parsiyel epilepsilerde epileptik fokusun lokalizasyonu ve lateralizasyonunu saptamak için 11'i jeneralize, 19'u parsiyel olmak üzere toplam 30 epilepsili hastada yüzeyel EEG, BT, MRI ve interiktal SPECT tetkiki yapıldı. Bunların sonucu karşılaştırıldı. BT ile 7 (%23), MRI'la 13 (%43.3), EEG ile 21 (%70) ve interiktal SPECT ile 26 (86.7) hastada patolojik bulgu tespit ettik. SPECT ile EEG, BT ve MRI'dan daha yüksek oranda patolojik bulgu tespit edildi. SPECT ile gösterilen patolojik alanlar; EEG, BT ve MRf ile tespit edilen patolojik bölgeler ile büyük ölçüde uyumlu idi ve daha geniş alanları içeriyordu. MRI, BT'nin gösterdiği tüm lezyonları gösterdiği gibi BT'de tespit edilmeyen 6 lezyonu da tespit etmiştir. MRI da gösteri lemeyen hiç bir lezyon BT'de de gösterilememiştir. EEG'deki anormalliklerin lokalizasyonu ile BT, MRI ve SPECT ile tespit edilen patolojik sahalar arasında büyük oranda uyum vardı. Sonuç olarak çalışmamızda epileptojenik odağın belirlenmesinde SPECTin diğer tetkiklere (EEG, BT, MRI) nazaran daha yüsek oranda bulunmasına rağmen, SPECT gibi fonksiyonel incelemeler EEG gibi elektrofizyolojik, BT ve MRI gibi anatomik incelemelerin yerini hiçbir zaman tutmaz. Bu yüzden epilepsi teşhis ve etyolojinin aydınlatılmasında, cerrahiye aday hastalarda epileptojenik fokusun doğru teşhisinde EEG, BT, MRI ve SPECT tetkikleriden ortak olarak yararlanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
36 8.SUMMARY This study was designed to detect the localisation and the lateralisation of epileptic focus using superficial EEG, CT, MRI and interictal SPECT in 30 epileptic (1 1 generalize, 9 partial eplepsy) patients. There were 7 (%23) patients with patologic findings on CT, 13 (%43.3) patients on MRI, 21 (%70) patients on EEG, and 26 (%86.7) patients on interictal SPECT. In addition to correlative cerebral abnormalities on these four diagnostic methods, in some cases cerebral perfusion abnormalities larger than those of CT and MRI were also detected on interictal SPECT. Any cerebral lesion failed to show on MRI also could not shown on CT. However, additional 6 cerebral lesion that could not show on CT, were shown on MRI. The localisation of EEG abnormalities had close correlation with the patologic findings detected on CT, MRI and SPECT. In conclusion, although SPECT is the more valuable diagnostic method than CT, MRI and EEG for detecting epileptogenic focus, it can never replace for electophisiologic (EEG) and morphologic (CT, MRI) methods. Therefore, electrophisiologic, morphologic and functional diagnostic procedures should be cooperatively used to detect epileptogenic focus and to enlighten the ethiology of epilepsy in epileptogenic patients and to select candidates for surgery.