Sıçan siyatik sinirinde iskemi-reperfüzyon sürecinde sinir iletim hızı parametreleri
Nerve conduction velocity parameters during ischemia-reperfusion in the rat sciatic nerve
  1. Tez No: 70762
  2. Yazar: TÜLAY KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET İskemik hücre hasan yüzyılımızın en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. İskemi, periferik sinir hastalıklarının çoğunda da önemli bir rol oynar. Dokunun yaşayabilmesi için kan akımının yeniden sağlanması gerekliyken, reperfuzyonun iskemik doku hasarım artırdığı gözlenmiştir. Çeşitli organlarda olduğu gibi, periferik sinirde de post iskemik reperfüzyon hasan gösterilmiştir. Reperfuzyon hasarı, bütün organ ve dokuları etkileyen bir fenomen olmasına karşın, mekanizması ve fizyopatolojisi tam olarak bilinmemektedir. Dört düzeyde arter ligasyonu yöntemi ile yaratılan 1, 2 ve 3 saat iskemi/reperfüzyon sürecinde sıçan siyatik sinirinde oluşan elektrofizyolojik değişikliklerin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, 1-60. günler arasında sinir işlevleri değerlendirilmiştir. Üç grupta da, iskemi süresi sonunda sinirin uyarnlamadığı saptanmıştır. Bir ve 2 saat iskemi grubunda, postiskemik 24. saatte motor SİH normalden düşük olarak alınırken, 3 saat iskemi grubunda sinirin halen uyartılamadığı, ancak 1. haftanın sonunda motor SİH' nın alınabildiği bulunmuştur. Bir saat iskemi grubunun 3. haftada, 2 saat iskemi grubunun 1. ayda ve 3 saat iskemi grubunun ise 2. ayda elektrofizyolojik olarak normale döndüğü saptanmıştır. 61SUMMARY NERVE CONDUCTION VELOCITY PARAMETERS DURING ISCHEMIA-REPERFUSION IN THE RAT SCIATIC NERVE Ischaemic cell injury is the most important cause of mortality and morbidity of our century. Ischaemia also plays an important role in most of the peripheral nerve diseases. Although its necessary to provide blood flow to regain the vitality of tissue, it is observed that reperfusion increases the injury of ischemic tissue. Postischaemic reperfusion injury is demonstrated in peripheral nerves as well as many organs. Although reperfusion injury is a phenomene that effects all the organs and tissue, its mechanism and physiopathology is not well known. In this study, it is aimed to evaluate electrophysiological changes existing in sciatic nerve during 1, 2 and 3 hours of ischaemia-reperfusion period that performed by arterial ligating in four levels, and to assess the nerve functions during 1 to 60 days. In all groups, it is observed that the nerve is not stimulated at the end of ischaemia. Although motor NCV was found below normal in the groups of 1 and 2 hours of ischaemia at postischaemic 24 th hours, there was no stimulation in 3 hour- group, but at the end of first week, motor NCV can be taken in the 3 rd group also. Electrophysiolgically, it is found that in 1, 2 and 3 hour of ischaemia groups returned to normal in 3 weeks, 1 month and 2 months respectively. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY NERVE CONDUCTION VELOCITY PARAMETERS DURING ISCHEMIA-REPERFUSION IN THE RAT SCIATIC NERVE Ischaemic cell injury is the most important cause of mortality and morbidity of our century. Ischaemia also plays an important role in most of the peripheral nerve diseases. Although its necessary to provide blood flow to regain the vitality of tissue, it is observed that reperfusion increases the injury of ischemic tissue. Postischaemic reperfusion injury is demonstrated in peripheral nerves as well as many organs. Although reperfusion injury is a phenomene that effects all the organs and tissue, its mechanism and physiopathology is not well known. In this study, it is aimed to evaluate electrophysiological changes existing in sciatic nerve during 1, 2 and 3 hours of ischaemia-reperfusion period that performed by arterial ligating in four levels, and to assess the nerve functions during 1 to 60 days. In all groups, it is observed that the nerve is not stimulated at the end of ischaemia. Although motor NCV was found below normal in the groups of 1 and 2 hours of ischaemia at postischaemic 24 th hours, there was no stimulation in 3 hour- group, but at the end of first week, motor NCV can be taken in the 3 rd group also. Electrophysiolgically, it is found that in 1, 2 and 3 hour of ischaemia groups returned to normal in 3 weeks, 1 month and 2 months respectively. 62