Farklı sulama düzeylerinin mısırın kök gelişimine ve su kullanım etkinliğine etkisi
The effect of different irrigation levels on corn root development and water use efficiency
- Tez No: 707615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM YETİŞ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sulama suyu miktarı hesabında etkili kök derinliği önemli hesaplama girdilerinden biridir ve toprakta ıslatılan derinliği ifade etmektedir. Sulama suyunun ekonomik kullanımının yanı sıra taban suyu ve tuzluluk sorunu oluşturmamak için etkili kök derinliğinin doğru olarak tespit edilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile farklı sulama düzeylerinin mısırın (Zea mays) kök gelişimine ve verimine olan etkisi araştırılmıştır. Deneme 2019 yılında ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Dardanos Araştırma ve Uygulama Merkezinde yürütülmüştür. Deneme, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede 90 cm'lik toprak profilinde ölçülen eksik nem miktarının %100 (S1); %80 (S2); %60 (S3); %40 (S4); %0'ının (S5) sulama suyu olarak uygulandığı beş sulama düzeyi vardır. Denemede konulara sırası ile 546 mm (S1); 455,6 mm (S2); 365,2 mm (S3); 274,8 mm (S4) ve 94 mm (S5) sulama suyu uygulanmıştır. Konularda gerçekleşen mevsimlik bitki su tüketimi 754,9 mm (S1); 671,71 mm (S2); 585,39 mm (S3); 519,44 mm (S4) ve 341,66 mm (S5) olmuştur. Sulama düzeylerinin toplam kök uzunluklarına etkisi istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P=0,0762). Konularda en yüksek toplam kök uzunluğu 3879,77 cm ile S4 ve en düşük 2525,11 cm ile S5 konularında tespit edilmiştir. Konularda toplam kök yüzey alanlarının derinliğe göre farkları istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P=0,0079).
Özet (Çeviri)
The effective rooting depth is one of the most important inputs in calculating the amount of irrigation water and it refers to the wetted depth in the soil. In addition to the economical use of irrigation water, the effective root depth must be determined accurately in order to avoid groundwater and salinity problems. In this study, the effect of different irrigation levels on root growth and yield of corn plants (Zea mays) was investigated. The trial was carried out at ÇOMÜ Faculty of Agriculture Dardanos Research and Application Center in 2019. The experiment was conducted according to the split-plot design with three replications. Irrigation water was applied according to the amount of moisture lost within the 90 cm of soil profile. There are five irrigation levels, which are; 100% (S1); 80% (S2); 60% (S3); 40% (S4); 0% (S5); Irrigation amounts applied to treatments as follows; 546 mm (S1), 455,6 mm (S2); 365.2 mm (S3); 274.8 mm (S4) and 94 mm (S5). Seasonal plant water consumption was 754.9 mm (S1); 671.71 mm (S2); 585.39 mm (S3); 519.44 mm (S4) and 341.66 mm (S5). The effect of irrigation levels on total root length was not statistically significant (P=0.0762). The highest total root length was determined in S4 treatment which is 3.879,77 cm and the lowest one was in S5 (2.525,11 cm). The differences in the total root surface areas with soil depth were found to be statistically significant (P=0.0079).