Farklı yağmurlama sulama düzeylerinin mısır kök gelişimi ve nitrat yıkanması üzerine etkileri
The effects of different springler irigation?s level on corn root growth and nitrate leaching
  1. Tez No: 292597
  2. Yazar: MERVE DEVECİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM YETİŞ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sulama ve gübreleme programlarının hazırlanmasında kök sisteminin toprak içerisinde dağılımının bilinmesi önemli yer tutmaktadır. Sulama ile beraber bitki besin maddeleri topraktan yıkanabilmektedir. Bu araştırmada, yağmurlama sulama yöntemi ile sulanan mısırın farklı sulama düzeylerinin etkisi altında gelişen kök sisteminin gelişimi izlenerek, tespit edilen kök derinliğine göre hazırlanan sulama programı uygulanmış ve sulama uygulamaları sonrasında toprak profili içerisinde nitrat azotunun (NO?) dağılımı tespit edilmiştir. Araştırmada etkin kök derinliği, her sulamadan önce minirhizotron kameralar ile tespit edilmiştir. Uygulanacak sulama suyu miktarı tespit edilen derinliğe göre hesaplanmıştır. Çizgi kaynaklı yağmurlama sulama sistemi ile sulanan denemede beş farklı sulama düzeyi uygulanmıştır. Deneme süresince sulama düzeylerinin mevsimlik sulama suyu gereksinimi, bitki su tüketimi, verim ve toprak azot dağılımı üzerine olan etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Root distribution in soil is very important parameter for irrigation and fertilization programs. During irrigation, some plant nutrients can be leached from soil profile. In this research, maize root developments under different irrigation levels were monitored and irrigation programs were applied according to root depth and distribution. Then a nitrogen (NO?) concentration within soil profile was determined. Effective rooting depth was monitored by using minirhizotron camera before each irrigation. Water amount was calculated using effective rooting depth data. Five different irrigation levels which are 0, 20, 40, 60, 80 and 100% were applied to the blocks by springer irrigation system. During the research, effects of irrigation levels on seasonal irrigation water demand, plant water uptake, yield and soil nitrogen levels were determined.