Bina tamamlama sigortası sözleşmesinde riziko
Risk in building completion insurance contract
- Tez No: 707624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
6502 sayılı Tüketicinin korunması Hakkında Kanun kapsamında ön ödemeli konut ve devre tatil satışları ile ve 6306 sayılı Kanun kapsamında afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamındaki yapılar hakkında tüketicinin karşı karşıya olduğu riskleri teminat altına almak amacıyla diğer teminat türleri arasında bina tamamlama sigortası da sayılmıştır. Uygulamada“maketten satış”,“temelden girme”gibi kavramlarla bilinen ön ödemeli konut satışı ya da ön ödemeli devre tatil sözleşmelerinde teminat sağlamak üzere Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan ve 16.03.2015 tarihinde yürürlüğe giren bina tamamlama sigortası, satıcının tüketici ile satış işlemini yapmadan önce diğer teminatların yanında kanun koyucu tarafından zorunlu bir unsur olarak yürürlüğe girmiştir. Çalışmamızda, bina tamamlama sigortasının uygulamada fazla yer almamış olması ve bu sigorta sözleşmesinin Doktrinde fazlaca irdelenmemiş olması nedeniyle öncelikle hukuki niteliğinin tespiti ve sonrasında bu sigorta türü bakımından himayesi altına rizikolar ile teminat dışı bırakılan haller incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The building completion insurance is regulated as one of the other types of insurances the construction companies should acquire that covers the risks of the consumers face due to the sales of prepaid residential property, and timeshare vacation within the Law on Consumer Protection Law No.6502 as well as the construction of areas under the disaster risks within the Law No. 6306. The building completion insurance introduced by the Undersecretariat for Treasury and entered into force on 16.03.2015. Now, this type of insurance is a condition along with the other guarantees for the sales of the prepaid residential property or timeshare vacation as also known“sale from a project”,“entering a sale contract before construction”. In our work, we investigate the legal nature of the building completion insurance, the situations that covered and uncovered by this insurance as the building completion insurance has not been applied much so far in practice and has not been scrutinised by many scholars.