OECD ülkelerinde beşeri sermayenin yüksek teknolojili ürün ihracatı ve ekonomik kompleksite endeksi üzerindeki etkisi
Impact of human capital on high technology exports and economic complexity index in OECD countries
- Tez No: 707630
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada beşeri sermayenin yüksek teknolojili ürün ihracatı ve ekonomik kompleksite endeksi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında 24 OECD ülke 1998-2018 yılları itibariyle panel veri analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. İlk olarak beşeri sermaye ve yüksek teknolojili ürün ihracatı arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Tüm değişkenlerin birinci farkı alındığında durağan çıkmasının ardından uzun dönemli ilişkiyi test etmek amacıyla Westerlund (2008) Durbin-H testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında uzun dönemli ilişki olduğu sonucuna ulaşıldıktan sonra panel eşbütünleşme katsayıları tahmin edilmiştir. Elde edilen panel DOLS sonuçlarına göre yükseköğretime kayıt oranındaki %1'lik artış uzun dönemde yüksek teknolojili ürün ihracatını %0.40 arttırmaktadır. Diğer eğitim seviyeleri uzun dönemde negatif ve anlamlı bulunmuştur. İkinci olarak beşeri sermaye ve ekonomik kompleksite arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Ekonomik kompleksite endeksi değişkeni düzey değerinde durağan iken diğer değişkenler birinci farkı alındığında durağan olması nedeniyle hem uzun dönem hem de kısa dönem analiz için panel ARDL yöntemine geçilmiştir. Panel ARDL sonuçlarına göre ortaöğretime kayıt oranındaki %1'lik artış ekonomik kompleksite endeksinde %0.51 artışa neden olmaktadır. Yükseköğretime kayıt oranındaki %1'lik artış ekonomik kompleksite endeksini %0.25 arttırmaktadır. Diğer eğitim seviyeleri negatif ve anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of human capital on the export of high-tech products and the index of economic complexity was studied. Within the scope of the study, 24 OECD countries were analyzed by panel data analysis method as of 1998-2018. First, the relationship between human capital and high-tech product exports dec analyzed. The Westerlund (2008) Durbin-H test was used to test the long-term relationship after the first difference of all variables was obtained and the Durbin-H test was used. After reaching the conclusion that there is a long-term relationship between the variables, the panel decoupling coefficients were estimated. According to the results of the panel DOLS, the 1% increase in the enrollment rate in higher education increases the export of high-tech products by 0.40% over a long period of time. Other levels of education were found to be negative and significant in the long term. Secondly, the relationship between human capital and economic complexity has been analyzed. dec. Due to the fact that the economic complexity index variable is stationary at the level value, while the other variables are stationary when the first difference is taken, the panel ARDL method has been used for both long-term and short-term analysis. According to the results of the Panel ARDL, a 1% increase in the enrollment rate in secondary education leads to a 0.51% increase in the economic complexity index. The 1% increase in the enrollment rate in higher education increases the index of economic complexity by 0.25%. Other educational levels were found to be negative and significant.