Sirotik hastalarda varis gelişimini ve varis kanamasını öngörmede klinik değerlendirme ve fibrozis belirteçlerinin etkinliği
The efficiency of clinical evaluation and fibrosis markers in predicting varice development and variceal bleeding in cirrhotic patients
  1. Tez No: 707640
  2. Yazar: HAKAN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ONUR KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siroz hastalarında portal hipertansiyon ilişkili varis gelişimi ve buna bağlı gelişen varis kanama sık görülen ve en ölümcül komplikasyonlardan biridir. Bu çalışmada; sirotik hastaların laboratuvar, görüntüleme, non-invaziv fibrozis belirteçleri ve mortalite ilişkili çeşitli skorlarla varis, yüksek risk varisleri ve varis kanamasını öngörmedeki etkinliği araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 139 sirotik hastanın 108'inde (%77.6) varis ve 49'unda (%35.2) yüksek risk varis; varisi olanların 33'ünde (%30.5) varis kanama geçirdiği ve 12'sinin (%11.1) 1 yıllık izlemde varis kanaması geçirdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The development of portal hypertension-related varice and variceal bleeding are one of the most common and fatal complications in patients with cirrhosis. In this study, the efficacy of cirrhotic patients in predicting varices, high-risk varices, and variceal bleeding was investigated by laboratory, imaging, non-invasive fibrosis markers, and various mortality-related scores. Of the 139 cirrhotic patients included in the study, 108 (77.6%) had varices and 49 (35.2%) had high-risk varices; It was observed that 33 (30.5%) of the patients with varices had variceal bleeding and 12 (11.1%) had variceal bleeding in the 1-year follow-up.