Üniversite öğrencilerinin fonksiyonel olmayan tutumları, bilişsel esneklik düzeyleri ve stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination the relationship between university students' dysfunctional attitudes, cognitive flexibility levels and attitudes to coping with stress
- Tez No: 707645
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılan araştırmada üniversite öğrencilerinin fonksiyonel olmayan tutumları, bilişsel esneklik düzeyleri ve stresle başa çıkma tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubu Aksaray Üniversitesinde öğrenim gören 414 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Bağımsız Grup T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre üniversite öğrencilerinin fonksiyonel olmayan tutumları ve bilişsel esneklik düzeyleri cinsiyete göre, stresle başa çıkma tutumlarından iyimser yaklaşım ise cinsiyet ve yaşa göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Fonksiyonel olmayan tutumlar ile stresle başa çıkma tutumlarından kendine güvenli yaklaşım, sosyal destek arama ve bilişsel esneklik arasında negatif yönde, fonksiyonel olmayan tutumlar ile stresle başa çıkma tutumlarından boyun eğici yaklaşım ve çaresiz yaklaşım arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bilişsel esneklik ile stresle başa çıkma tutumlarından çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım arasında negatif, bilişsel esneklik ile stresle başa çıkma tutumlarından iyimser yaklaşım, kendine güvenli yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımı arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between dysfunctional attitudes, cognitive flexibility levels and stress coping attitudes of university students. The research is in relational screening model. The study group of the research consists of 414 students studying at Aksaray University. In the research The Dysfunctional Attitude Scale (DAS-A), Cognitive Flexibility Inventory (CFI), Coping Style Scale and Personal Information Form were applied to the research group as a data collection tools. Independent Group T Test, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and Pearson Product Moments Correlation Coefficient Test were used to analyze the data. According to the findings obtained from the research, dysfunctional attitudes and cognitive flexibility levels of university students differ significantly according to gender, and optimistic approach, which is one of the stress coping attitudes, differs significantly according to gender and age. It was determined that there were negative relationships between dysfunctional attitudes and self-confident approach, seeking social support from stress coping attitudes and cognitive flexibility, and there was positive relationships between dysfunctional attitudes and submissive approach and helpless approach from stress coping attitudes. Negative correlations were found between cognitive flexibility and the helpless approach and submissive approach from stress coping attitudes, and positive significant relationships were found between cognitive flexibility and optimistic approach, self-confident approach and social support seeking approach from stress coping attitudes.