COVID-19'un tüketici online ve fiziksel satın alma davranışlarına etkisi
Effect of COVID-19 on consumer online and physical purchasing behavior
  1. Tez No: 707643
  2. Yazar: ARZU EŞİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küresel çapta etkili olan ve Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan bulaşıcı hastalık olan Covid-19 salgını ciddi boyutlara ulaşarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Bu salgınla birlikte tüm dünya ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik olarak etkilenmiştir. Salgının seyrine göre ülkeler önlemler alarak salgını kontrol altına almaya çalışmıştır. Salgının etkilerinin ciddi tehlikeler oluşturması sonucunda devletler küresel çapta salgınla mücadele etmektedir. Bu çalışmada salgın krizinden etkilenen tüketicilerin satın alma davranışlarındaki değişikliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmaya dair genel açıklamalar, ikinci bölümde tüketici davranışları, üçüncü bölümde Covid-19 salgını ile ilgili genel bilgiler, dördüncü bölümde araştırmanın yöntemi, beşinci bölümde araştırmadan elde edilen bulgular ve son bölümde araştırma sonucu anlatılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda nicel bir araştırma yürütülerek anket yöntemine başvurulmuştur. 422 katılımcının anket cevaplarının değerlendirildiği bu çalışma sonucunda elde edilen veriler üzerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları yorumlanarak tablo halinde sunulmuştur. Sonuç değerlendirilmesi yapılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The global epidemic of Covid-19 an infectious disease that originated in Wuhan, China in December 2019, has reached serious dimensions and continues to exist. With this epidemic, the whole world has been affected economically, socially, culturally and psychologically. According to course of outbreak, countries have tried to control the outbreak by taking measures. As a result of the effects of the epidemic posing seriorus dangers, states are fighting the epidemic globally.The aim of this study was to examine the changes in purchasing behaviour of consumers affected by epidemic crisis. In the first part of the study, general explanations about the research, in the second part consumer behaviour, in the third part general information about the Covid-19 epidemic, in the fourth part the method of the research, in the fifth part the findings obtained from the research and in the last part the results of the research are described. In line with the aim of the study, a quantitative research was carried out and the survey method was applied. Analysis was carried out on the data obtained from this study, which evaluated the survey responses of 422 participants. The results of the analysis are interpreted and presented in a table. The study was completed by evaluating the results.