Halide Alptekin'in romanlarında Balkanlar
The Balkans in Halide Alptekin's novels
  1. Tez No: 707659
  2. Yazar: HALİME ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN CANIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Balkanlar, Balkanlardaki geçmiş, Balkanlarda meydana getirilmiş kültür, Balkanların kaybının Türk milletinde oluşturduğu yara ve bıraktığı izler, Balkanları konu edinen çoğu Türk Edebiyatı romanında olduğu gibi Halide Alptekin'in romanlarında da kendine yer bulmuştur. Yüzyıllar boyunca Türkler ve Balkanlarda yaşayan diğer milletler birlikte huzur içinde yaşamışlardır. Osmanlı Devleti, Balkanların fethi ile en geniş sınırlara ulaşmıştır. Osmanlı Devleti'nin duraklama ve dağılma dönemi ile başlayan geri çekilme süreci göçü de beraberinde getirmiştir. Türk tarihindeki en büyük göç olaylarından birini, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi'nden sonra ortaya çıkan göç hareketi oluşturur. İkinci büyük göç hareketi ise, Balkan Savaşı sırasında görülen mezalim sonrası başlayan göçlerdir. Tezimizde; tarihi, kültürü, coğrafyası ve sosyolojisi ile Balkanların, Halide Alptekin'in romanlarında ne şekilde yer aldığı araştırılmıştır. Yazarın, Balkanlara olan bakış açısı ve bakış açısını etkileyen öğeler üzerinde durulmuştur. Balkan coğrafyasının, tarihinin ve kültürünün Halide Alptekin'in romanlarında nasıl işlendiğini konu alan tezimizde, coğrafya, tarih ve kültür öğelerinin Balkanlar ile bağlantısını ortaya koymaya çalıştık. Halide Alptekin'in romanlarının incelenmesinin yanında, Balkanlarla ilgili olarak yazılmış olan eserleri belirlemeye çalışarak kaynakça bölümünü meydana getirdik.
Özet (Çeviri)
The Balkans, the past in the Balkans, the culture created in the Balkans, the scars and traces left by the loss of the Balkans on the Turkish nation have found a place in Halide Alptekin's novels, as in most Turkish Literature novels dealing with the Balkans. For centuries, Turks and other nations living in the Balkans have lived together in peace. The Ottoman Empire reached its widest borders with the conquest of the Balkans. The withdrawal process, which started with the stagnation and disintegration period of the Ottoman Empire, brought migration with it. One of the biggest migration events in Turkish history is the migration movement that emerged after the 1877-1878 Ottoman-Russian War. The second major migration movement is the migrations that started after the atrocities during the Balkan War. In our thesis; The history, culture, geography and sociology of the Balkans and how the Balkans took place in Halide Alptekin's novels were investigated. The author's point of view on the Balkans and the elements that affect his point of view are emphasized. In our thesis, which is about how the Balkan geography, history and culture are handled in Halide Alptekin's novels, we tried to reveal the connection of geography, history and culture elements with the Balkans. In addition to examining Halide Alptekin's novels, we tried to determine the works written about the Balkans and created the bibliography section.