Romantik ilişkilerde partner şiddetine maruz kalan kadınların şiddete ilişkin algılarının incelenmesi
Examining the perceptions of violence of women who exposed to their partner violence in romantic relationships
- Tez No: 707658
- Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişkilerde partner şiddetine maruz kalan kadınların şiddete ilişkin algılarının incelenmesidir. Çalışmanın araştırma grubunu romantik ilişkisinde partneri tarafından şiddet görmüş ve yaşları 18 ile 35 arasında değişen toplam 20 kadın oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı kapsamında veri toplama aracı olarak katılımcılara“Onay Formu”,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yarı Görüşme Formu”uygulanmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılardan elde edilen bilgiler deşifre edilerek yazılı metin haline getirilerek nitel veri elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde nitel araştırmalarda kullanılan nitel veri analiz yöntemlerinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların maruz kaldığı şiddetin, ilişki doyumunu olumsuz etkilediği; ilişkide ortaya çıkan problemlerde katılımcıların birçoğunun problem çözme stratejisi olarak partneriyle iletişim kurmayı seçtiği; en çok maruz kalınan ve en yaralayıcı şiddet türünün psikolojik şiddet olduğu; şiddetin ortaya çıkma nedeni olarak yetiştirilme tarzı, kıskançlık, kültürel çatışma ve düşük ekonomik düzey olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examining the perceptions of violence of women who exposed to their partner violence in romantic relationships. The research group of the study consists of 20 women with aged between 18 and 35 who have been subjected to violence by their partners in their romantic relationship. Within the scope of the research,“Consent Form”,“Personal Information Form”and“Semi-Interview Form”were applied to the participants as data collection tools. Qualitative data were obtained by deciphering the information obtained from the participants in the research and turning them into written text. In the analysis of the obtained data, content analysis was used in qualitative data analysis methods in this research. According to the research results, the violence experienced by the participants negatively affected their relationship satisfaction; most of the participants chose to communicate with their partner as a problem-solving strategy in the problems that arise in the relationship; the most common and most hurtful type of violence is psychological violence; the reasons for the emergence of violence are upbringing, jealousy, cultural conflict and low economic status. The concequeces of the study were discussed according to literature and suggestions were made fort he future studies.