Türkiye'de 2000-2019 yılları arasında cam tavan kavramı ile ilgili yayınlanmış tezlerin betimsel analizi
Detailed analysis of thesis published on the glass ceiling concept between 2000-2019 in Turkey
- Tez No: 707666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN BİLİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Cam tavan, yasal engeller olmadığı halde kadınlarla üst düzey yönetim arasında bulunan, kadınların çalışma yaşamındaki başarılarına bakılmaksızın üst düzey yönetici pozisyonlarına ilerlemelerini engelleyen, açıkça görülmeyen aynı zamanda aşılamayan engelleri nitelendirmektedir. Cam tavan kavramı geçmişten günümüze varlığını sürdürmekte olan kadınların toplumsal, örgütsel ve bireysel nedenlerden dolayı iş hayatına girerken ve girdikten sonra karşılaştıkları engelleri anlatmaktadır. Cam tavanla ilgili çalışmalar incelendiğinde Türkiye'de bu konuda ki tez çalışmalarının 2000 yıllarından sonra yapılmaya başlandığı görülmüştür. Bu çalışmada cam tavanla ilişkilendirilmiş olan tez çalışmalarının hangi konularda ele alındığını saptamak ve mevcut durumu ortaya koymak, cam tavan sorununa ne derecede katkı sağladığını değerlendirerek gelecekte konu ilgili yapılacak olan çalışmalara fayda sağlanması amaçlanmıştır. Bu araştırma, Yükseköğretim Kurumu Ulusal Tez Merkezinden (YÖK) ulaşılan 2000-2019 yılları arasında yazılmış 102 adet tezden 6 tanesine ulaşılamamış 96 adet cam tavan konulu lisansüstü tezler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi olarak nitel araştırma yöntemi, veri toplama tekniği olarak' da doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırmaya dahil edilen 96 tez yıllara, türlerine, danışman unvanlarına, danışman cinsiyetlerine, yazar cinsiyetlerine, örneklem grubuna, araştırma yöntemine, veri toplama araçlarına, ana bilim dallarına göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca cam tavanla ilgili ilişkilendirilmiş kavramlara, içeriklerine ve sonuçlarına yer verilmiştir. Sonuç olarak cam tavan kavramının temelinin cinsiyet temelli bariyerlere dayandırıldığı, kadınların çalışma yaşamındaki istihdam ve yükselmelerinde cam tavan unsurunun belirleyici bir rol oynadığı, yüksek eğitim seviyesine sahip kadınlarında tavan sendromunu yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The glass ceiling characterizes the impediments between women and senior management, which, while there are no legal barriers, prevent women from advancing to senior executive positions regardless of their success in working life, while not being overcome. The concept of glass ceilings describes the obstacles women face when entering and entering business for societal, organizational and individual reasons that continue to exist from the past to the present. Studies on the glass ceiling showed that thesis studies on this topic began to take place in Turkey after 2000. In this study, it is intended to determine what issues the thesis studies associated with the glass ceiling are addressed and to demonstrate the current situation, to benefit future studies on the subject by assessing the extent to which it contributes to the glass ceiling problem. This research was conducted through graduate theses on 96 unattained glass ceilings, 6 of 102 theses written between 2000 and 2019 reached from the National Thesis Centre of the Higher Education Institution (YÖK). As a research method, a qualitative research method was used as a data collection technique. The data has been attempted to be interpreted by the descriptive analysis method. The 96 theses included in the study were classified by years, species, consultant titles, consultant genders, author genders, sample group, research method, data collection tools, major science branches. Also included are associated concepts, contents, and results related to the glass ceiling. The result was that the foundation of the concept of glass ceiling was based on gender-based barriers, with women experiencing ceiling syndrome in their women with high levels of education, where the glass ceiling element played a decisive role in their employment and rise in working life.